Ege Haberleri

  İzmir’e 17 şoku

  Hürriyet Haber
  06.05.2011 - 21:16 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik geçen pazartesi günü, “İhaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, Kamu İhale Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla düzenlenen operasyonda 44 kişi gözaltına alındı.

  Zanlılardan 10’u polisteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 34 zanlı ise, üç gün süren sorgudan sonra önceki gün saat 08.00 sıralarında adliyeye sevkedildi. Adli Tıp Kurumu ön inceleme merkezinde sağlık kontrollünden geçirilen zanlıların ifadelerini dört savcı 14 saatte aldı. Saat 22.00’de biten savcılık işlemlerinin ardından açıklanan kararla da 14 kişi serbest bırakıldı. 20 zanlı da tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.Bu sırada adliyeye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gelişmeleri sukunutle izleyeceklerini açıkladıktan sonra adliye binasındaki baro odasına gitti.

  Reddi hakim istendi

  Operasyonun düzenlenmesi sırasında, arama, yakalama ve kısıtlama kararını veren 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Ali Sayın’ın, tutuklamaları görüşecek sorgu hakimliğine de girmesine zanlı avukatları itiraz etti. Ancak itirazın kabul edilmemesı üzerine saat 24.00 sıralarında da zanlıların mahkemedeki, ifade işlemleri başladı. Saat 05.00’e kadar ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından yaklaşık iki saat ara veren nöbetci mahkeme, saat 06.30’da sıralarında açıkladığı kararında Toirent ve Gindem şirketlerinin temsilcisi Doğan Demiray ile firma yetkililerinden Namık Kemal Sertoğlu ve organizatör Kemal Tuncer Örs’ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı, 17 kişi tutuklandı,Yakınlarıyla son kez telefonda görüştürülen kadınlar, örgütlü suç kapsamında tutuklandıkları için Bergama Cezaevi’ne, erkekler Kırıklar F Tipi cezaevi’ne götürüldü. Zanlıların, adliye binasından çıkışta da metanetli görünmeye çalışıp yakınlarına gülerek el salladıkları gözlemlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı