Ege Haberleri

  İzmir’den Suriye’ye yatırımcı köprüsü

  Hürriyet Haber
  04.11.2009 - 22:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Suriye arasındaki ticari ilişkileri artırmak için Şam ve Halep’e gezi düzenleyen İZSİAD üyeleri, ilk ticari köprüyü zeytinyağı sektöründe güçbirliği yaparak attı.

  İZMİR Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD), Mardinli işadamlarıyla birlikte düzenlediği dört günlük Suriye gezisinde pek çok konuda işbirliği kararı alındı. Zeytinyağı sektöründe güçbirliği yapılması için ortak komisyon kurulması kararı, Suriye çıkarmasının en somut sonuçlarından biri oldu.
  Komisyon kurulması kararı
  Halep Ticaret Odası’nda düzenlenen İzmir-Suriye Yatırım Zirvesi’nde, dünyanın beşinci zeytin üreticisi olan Suriye ile ortak bir zeytinyağı komisyonu kurulması karara bağlandı. İki ülkeden üçer kişinin alınacağı komisyon, ilk toplantısını önümüzdeki ay İzmir’de gerçekleştirecek. İki ülke zeytinyağı sektöründe işbirliği yaparak, İspanya ve İtalya gibi sektörün lokomotif ülkelerine karşı markalaşma yaratarak pazarlama sorununu birlikte aşacak.

  Diğer sektörlere yeni ortaklıklar

  İZSİAD Başkanı İlknur Denizli, “Suriye ziyareti her açıdan olumlu geçti. İki ülke arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin sıcaklığı, iki ülke yatırımcısını yeni ortaklıklar için hazır hale getirdi” diyerek, özellikle zeytinyağı konusunun çok önemli olduğunu vurguladı. Denizli, “Dünya zeytin piyasasına karşı yapılacak işbirliği hem dünyanın beşinci zeytin üreticisi Suriye’yi, hem de bu sektörde ciddi bir üretim, altyapı ve pazar deneyimi olan Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Birlikte hareket ederek hem bu sektörde dünyaya meydan okuyabilir” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı