Ege Haberleri

  İzmir’den doğuyor

  Hürriyet Haber
  01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Partisinin İl Başkanlığı’nın açılışını yapmak ve Genel İdare Kurulu’nu toplamak amacıyla İzmir’e gelen DP Genel Başkanı Cindoruk, ANAVATAN ile birleşme çalışmalarının sürdüğünü, her iki partinin de tüzük konusunda anlaştığını, şimdi de program yazımına geçtiklerini söyledi.

  DP Genel Başkanı Cindoruk, “Ortaya çağdaş bir program çıkaracağız. O program ortak program olacak. Düğünümüzü el birliği ile Kasım ayına kalmadan yapacağız. ANAVATAN partililer kardeşimiz, onları şimdiden partimizin üyesi olarak görüyorum. İl ve ilçe yönetimlerinin GİK’in paylaşımında ihtilaf çıkmaz. Biz her türlü katılıma açığız. Her türlü şarta da açığız. Makul olan her şeyi kabul ediyoruz. Siyasi partiler Kanunu’na göre bir parti katılınca o partinin mal varlıkları ve üyeleri o partinin oluyor. Merak etmeyin bu işi yapacağız. Türkiye’de partiler ayrışıyor. İlk defa partiler birleşiyor. Müthiş bir hadise bu. İki parti birleşiyor. Bu siyasi tarihin son yıllarda görmediği bir olay. Bütün siyasi partilerin de bunu denemesini tavsiye ediyorum. Fiyasko ihtimali olmadığını söylüyorum. Allah’ın izniyle, bir kaza bela olmazsa olacak” dedi.

  MİKROFON İCAT OLDU

  TBMM’de grubu bulunan siyasi parti liderlerini bağırarak konuşmakla eleştiren Cindoruk, onları birbirleriyle atışan halk ozanlarına benzetti. Cindoruk, “Muhalefet partilerinin genel başkanları öyle bağırıyor ki şu mikrofonun icat edildiğinin farkında değillermiş gibi konuşuyor. Sizi beni sağır sanıyorlar. Söylediklerini hafif sesle düzgün düşünceyle anlatsalar anlamayacak mıyız? Bir gün birisi çıkacak ve genel başkanlardan birine ‘bağırma bağırma ben seni anlıyorum, sağır değilim’ diyecek. Benim gördüğüm o. Bağırarak halk ozanları gibi atışma yapıyorlar. Ne var fikir var mı? Bir dinleyin siyaset sahnesindeki üç partiyi. Şu konuda bizim için şöyle bir teklif getirdiler, aralarındaki tartışmanın konusu bizdik, bizim meselelerimize çözüm ürettiler diyebilir misiniz? Diyemediğimiz için siyaset yozlaşmış, fakirleşmiş ve iktidarın tekeli içine girmiştir. Bunları aşacağız. Demokrasiye sahip çıkmak yeni fikirler üretmektir” dedi.

  AÇILIŞA ANAVATAN PARTiLiLER KATILDI

  İKİ partinin birleşmesinin temelleri İzmir’de atıldı. İl Başkanlığı’nın açılış törenine davet edilen ANAVATAN’lılar, geniş katılım gösterdi. ANAVATAN Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Yunusoğlu, ANAVATAN İzmir İl Başkanı Süral Yahşi ile il yönetim kurulu üyeleri, toplantıyı DP’lilerle omuz omuza izledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı