Ege Haberleri

  İzmir’de toz alarmı

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürü Yıldız Sezgin, son günlerde rüzgarın esmemesinin yanı sıra ani hava değişikliği sonucu meydana gelen meterolojik bir olay sonucu çok sayıda partikülle yerdeki tozları barındıran kirli havanın dağılmayarak kent üzerine hapsolduğunu söyledi. Sezgin, oranın, sınır değerlere yaklaşması nedeniyle ilçe bazında izlemeye alındığını ve gerekirse yakıt sınırlamasına gidilebileceğini söyledi.

  En yüksek seviyede

  HAVA kirliliğine kükürdioksit ve partikül madde (toz) neden oluyor. Kükürdioksit için günlük ortalama sınır değer metreküpte 400 mikrogram, toz için 300 mikrogram. Pazartesi günü kükürdioksit günlük ortalaması 67 miligram olarak ölçülürken bu oran Konak'ta 171 miligrama yükseldi. Tozluluk oranı ise 191 miligramla son yılların en yüksek değerine ulaştı.

  Aralık tehlikeli

  HAVADAKİ kirlenme geçen yıl da 1 Aralık'ta aşırı bir artma göstermişti. Ancak, 1999'daki kirlilikte kükürdioksit oranları da sınır değerlere yaklaştığı için uzmanlar, Çevre İl Müdürlüğü'nün test ettiği torba kömürlerden almaları, soba ve kaloriferlerini belirlenen saatlerde yakmaları konusunda vatandaşları uyarmıştı.

  Yatağan’da rahat soluk

  YATAĞAN'da zehir tehditiyle geçen 3 günden sonra dün hava bulutlu ve rüzgarlı olunca termik santral bacalarından çıkan gaz inversiyon oluşturmadı. Santral İşletme Müdürü Mehmet Hoşoğlu, önceki gün yoğun kirlilik nedeniyle santralın 3 ünitesinin 2.5 saat devre dışı kaldığını hatırlattı, her şey yolunda gidince üretimin tam kapasite sürdüğünü açıkladı.

  Kriz kararları

  ÖTE yandan, kriz masasının Vali Lütfi Yiğenoğlu başkanlığında önceki gün yaptığı toplantıda alınan kararlar açıklandı. Türkiye Kömür İşletmeleri'nin yöredeki termik santralların yakıt ihtiyacı dışında piyasaya satış yapmaması kararlaştırıldı. Yatağan Santralı'nın birinci ünitesindeki baca gazı arıtma tesisinin denenmesi amacıyla 18 Ocak 2001'den itibaren gaz tutmaya başlatılacak. Bu tarihe kadar ilçede hava kirliliği ihbarı alındığında sınır değerleri aşması beklenmeden üretim durdurulacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı