Ege Haberleri

  İzmir’de ‘su’lar durulmuyor

  Elif DEMİRCİ (DHA)
  18.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, “İzmir’in su meselesini biz çözüyoruz, belediye değil. Yoksa bu konular Büyükşehir Belediyesi’nin sorunudur” dedi, büyük tepki gördü.

  İzmir’de iktidar ve muhalefet su tartışmasına düğümlendi. Yerel seçimde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başlattığı arsenikli su polemiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sürdürüyor.
  Erdoğan, pazar günü 15 bin partili gencin katılımıyla düzenlenen 9. Gençlik Şöleni’nde yaptığı konuşmada, “İzmir’in su sorununu biz çözüyoruz, belediye değil” diyerek, nabzı düşen tartışmayı yeniden yükseltti. Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:
  Biz çözüyoruz
  “İzmir’in su meselesini de biz çözüyoruz dikkat edin, belediye değil. Belediye değil, biz çözüyoruz. Yoksa bu konular Büyükşehir Belediyesi’nin sorunudur. Onların çözmesi gerekir. Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Bşakanı iken 180 kilometreden su getirdim. İstanbul susuzdu. CHP’li belediyeden devralmıştık. Bunların çakılı kazığı olmaz. Tarih ortada, yapılanlar ortada, gerçekler ortada. ‘Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri’ diyor Ziya Paşa. Biz İzmir’in bu sorununu çözmek için Gördes Barajı’nı tamamladık. Yılda 59 milyon metreküp su verilecek. Gördes’ten İzmir’e 2 metre çapında borularla su geliyor. Dev isale hattı da dahil 11 büyük projenin ve 18 adet dere ıslah projesinin yapımı sürüyor. ‘İzmir’e AKP iktidarından hizmet gelmiyor’ diyorlar. Eline diline dursun. Bunlar ne? Çevre Yolu’nu biz bitirdik, raylı sistemi yapamadılar. Ulaştırma Bakanı’na talimat verdik, yine biz yapacağız.”
  Sert bir yanıt
  Bu sert sözlere yanıt, CHP’nin İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun’dan geldi. Bulgun, Başbakan’ın demagoji üstadı olduğunu öne sürerek, “Kendisi bir numaralı demagog. İzmir’den kesilen vergileri kendi belediyelerine veriyor. Yapacak tabi ki, bunlar Hükümet’in görevi. Verdiğimiz vergiye göre daha da alacaklıyız. Daha fazlasını yapması lazım” dedi.
  Kendilerine baksın
  AKP İzmir İl Başkanı Ömür Kabak da Gördes Barajı ile İzmir’in 50 yılık su ihtiyacının karşılandığını, dev isale hatlarının yapıldığını belirterek, “Suyu 9 Eylül’de İzmir’e vereceğiz. CHP’lilerin geleneksel tavrı iftira ve çamur atmak. Kimin demagog olduğunu bütün İzmirliler ve Türk halkı o günden bu yana hayretler içinde iziyor. Bulgun, demagog görmek istiyorsa eski Genel Başkanı’na baksın. Deniz Baykal’ın 10 günden bu yana yaptığı bütün açıklamalar demagoji tarihine altın harflerle yazılacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı