Ege Haberleri

  İzmir’de kilogramı 7 liradan tezgaha çıktı

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  16.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin ’çekirdeksiz üzüm ambarı’ olarak bilinen Manisa Ovası’nda Nisan ve Haziran’da yaşanan don üreciyi olumsuz etkilerken erkence üzümler İzmir’de kilogramı 7 liradan tezgaha çıktı.

  Türkiye’nin ihraç etitği üzümün yüzde 95’ini yetiştiren Manisa’da Nisan ve Haziran aylarında yaşanan don, bağları vurunca rekolte büyük ölçüde düştü. Erkence üzümler hasat edilerek tezgaha çıkmaya başladı. İzmir’de turganda yaş üzümün kilosu 7 liradan satılırken Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, bağlarda riskin devam ettiğini, rekoltenin bu yıl yüzde 30- 60 oranlarında düşük beklendiğini söyledi. Çiftçi, "Nisan ve Haziran don ve dolu bağlara büyük zarar verdi.

  İzmir’de kilogramı 7 liradan tezgaha çıktı

  İklim değişikliği nedeniyle zamansız yağmurlar çiftçi için büyük risk oluşturuyor. Hasat döneminde de havanın rutubetli olması verim kayıplarının yanısıra bakteriyel hastalıkları mildiyö ve küllemeyi artırıyor. Üretici bunun için ilaç kullanıyor. Çiftçinin gideri yükseliyor, kalite düşüyor. Üzümcü için zor bir yıl olacak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı