Ege Haberleri

  İzmir’de görkemli festival

  Hürriyet Haber
  31.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğindeki Çin Zhejiang Kültür Festivali başladı. "İpek Yolu - Doğu ve Batı Arasındaki 2000 yıllık Kültür Mirası" temalı festivalin ilk gününde müzik, dans ve modayı bir arayı getiren renkli bir açılış töreni düzenlendi.

  İzmir’de görkemli festival

  Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen törene İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, Çin Başkonsolosu Su Gaochao, Zhejiang Vali Yardımcısı Zheng Jiwei, İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz ile çok sayıda İzmirli sanatsever katıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çin Zhejiang Eyaleti Kültür Departmanı ve Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu işbirliği ile düzenlenen Çin Zhejiang Kültür Festivali’nin açılış konuşmasını yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz üzerinden Avrupa’ya uzanan; sadece ticari malları değil, aynı zamanda fikirleri, kültürleri ve dinleri de taşıyan ünlü İpek Yolu’nun bıraktığı 2 bin yıllık mirası hatırlamak ve hatırlatmak için burada olduklarını söyledi. Her iki ülkenin stratejik konumuna da dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, "Asya’nın iki ucunda stratejik noktalar üzerinde bulunan iki ülke; Türkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki dostluk kervanına güç katmak ve kargaşa, kaos, çatışma isteyenlere inat; hoşgörü, kardeşlik ve barış için buradayız" dedi.

  İzmir’de görkemli festival

  Çin ve Türkiye’nin Asya’nın doğu ve batı ucunda yer alan ve İpek yolu ile birbirine bağlanan iki ülke olduğunu belirten Çin Başkonsolosu Su Gaochao ise Çin ve Türkiye arasındaki ticari ve siyasi işbirliğinin sürekli gelişmekte olduğunu ifade etti. Gaochao, "Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu’nun kurulması da bu ilişkilerin gelişmesinin bir sonucudur. Çin ve Türkiye’nin dostluğunun gelişmesi için katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Umarım bu festivalle Çin’in derin kültürünü sizlere daha yakından tanıtarak, iki toplumun yakınlaşmasına hizmet ederiz" dedi.

  İzmir’de görkemli festival

  İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar da karşılıklı saygı ve güven duygusuna dayanan iki ülke ilişkilerin geliştirilmesi için gereken tüm şartların var olduğunu söyledi. Zhejiang Vali Yardımcısı Zheng Jiwei de konuşmasında İzmir’e gelerek festivale katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, iki kent arasında 2007 yılında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde kültür, eğitim ve ticaret alanında çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

  Gecede, dünyanın en büyük ipek müzesi olan Çin İpek Müzesi’nin ipek kültürü sergisinin kurdelesi, Başkan Aziz Kocaoğlu, Çin heyeti ve İzmir protokolü tarafından birlikte kesildi.

  İzmir’de görkemli festival

  2000 yıllık Asya Doğu-Batı Kültür Etkileşimi Sergisi, 14 Ağustos’a kadar İzmirliler tarafından gezilebilecek. Sergide antik eserlerin yanı sıra, ipeğin zengin türleri ve ipek kıyafetler de yer alıyor. Festival kapsamında İpek Yolu’nun Asya güzergahının iki ucunda bulunan Çin ile Türkiye’nin, ipek kültürü konusunda temaslarının artırılması hedefleniyor.

  İzmir’de görkemli festival

  "İpek Kıyafet Moda Şov" gösterisinin ardından sahne alan "Kelebek Kadın Orkestrası", Zhejiang Şarkı Dans Tiyatrosu Ulusal Orkestrası’nın kadın sanatçıları sahne performanslarıyla büyük beğeni topladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı