Ege Haberleri

  İzmir bizim Van bizim

  İZMİR, (DHA)
  30.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği “İzmir bizim Van bizim” adlı kampanya kapsamında, vatandaşlar ve çeşitli kurumlar tarafından toplanan kamyonlar dolusu yardım malzemesi, gönüllülerin de desteğiyle bölgeye ulaştırılmak üzere sınıflandırılıyor.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi de, Van Depremi İnsani Yardım Hesabı’na 50 bin TL nakdi yardımda bulundu.

  Kültürpark Atlas Pavyonu’nda oluşturulan merkeze kentin çeşitli bölgelerinden toplanan yardım malzemeleri sevk ediliyor. Burada görevli personel, gelen kamyonlar dolusu malzemeyi sınıflandırarak ayrı ayrı kolilere yerleştiriyor. Bu çalışmada öncelik acil olarak ihtiyaç duyulan malzemelere veriliyor. Merkezde onlarca personel ve gönüllü aralıksız olarak çalışıyor.

  “İzmir bizim, Van bizim” yardım kampanyası görevlileri, mümkünse kullanılmamış, temiz, mevsim ve bölge şartlarının dikkate alınarak kaban, mont, kazak, yelek, ceket tarzı eşyaların gönderilmesini istedi. Bölgede temininde güçlük çekilen çocuk bezi ve kadın pedi gibi ihtiyaç duyulan malzemelerle, dayanıklı kuru gıdaların ağırlıklı olarak gönderilmeside önerildi. Yardım kampanyasını yürüten merkez görevlileri ayrıca, dileyen gönüllülerin Kültürpark Atlas Pavyonu’ndaki çalışmalara katılabileceğini, büyük zaman alan eşyaların tasnifi konusuna destek verebileceğini belirtti.

  BODRUM’da 80 depremzedeye eğitim verilecek

  Nilüfer KANDIRMIŞ , (DHA)

  BODRUM Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Van’da evleri yıkılmış 16-25 yaş arasındaki 80 genci Bodrum’a getirerek turizm sektörüne yönelik eğitim vereceklerini dile getirdi.

  Karcılıoğlu, “Eğitimlerin sonunda da hepsinin bir iş yerine yerleştirileceğinin garantisini veriyorum” dedi.

  Karcılıoğlu, “Van’da meydana gelen 7.2’lik depremin ardından, ilçe ve köylerinde evleri yıkılan, ailelerinin kaybetmiş, kız ya erkek olsun fark etmez, 16-25 yaş arası gençleri Bodrum’a getirip burada konaklamadan, yeme-içmeye kadar tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacağız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı çerçevesinde ve derneğin desteğinde turistik bir otel ortamında ve müşteri odalarında kalmaları sağlanarak, genel turizm bilgisi ve davranış bilgisi eğitimi verilecek. Ayrıca hızlandırılmış bir İngilizce eğitimi de verilecek. 5 ay sürecek uygulamalı eğitimlerini bitiren gençlere gerçek birer turizmci olarak sektöre kazandırılmaları sağlanacak. Psikolojik destek almaları sağlanarak, sosyal hayata dönmeleri, tekrardan hayata tutunmaları sağlanacak” diye konuştu.

  Bornovalılara Van teşekkürü

  İZMİR, (DHA)

  VAN’da yaşanan 7.2’lik depremin ardından Bornova’da başlatılan yardım seferberliğinde toplanan 5 tır yardım malzemesi kente ulaştı. Bornova Belediye Başkanı Kamil Oktay Sındır da, yardımların dağıtılmasını koordine etmek için afet bölgesine gitti. Yeni ihtiyaçları da tespit ederek İzmir’e dönen Sındır, “Vanlı kardeşlerimize yardımları götürdüm. Onların teşekkürlerini de Bornovalılara getirdim. Önümüzdeki hafta başından itibaren en az 5 tır yardım malzemesi daha yola çıkacak” dedi.

  Bu arada yardımlar da toplanmaya devam ediyor. Talep doğrultusunda yeni yardımların aile paketleri şeklinde hazırlanacağı belirtildi. Her paketin içinde erkek, kadın ya da bebek için ihtiyaçlar bulunacak. Nazım Hikmet Rekreasyon Alanı’ndaki düğün salonunda toplanan yardımlar önümüzdeki hafta başından itibaren tırlara yüklenmeye başlanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı