Ege Haberleri

  İzmir Alışveriş Festivali başlıyor

  İZMİR (DHA)
  30.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, AVM'lerden olumsuz etkilenen Kemeraltı ve Karşıyaka çarşısı esnafına destek, Türk ve yabancı turistlerin ilgisini çekmek için İzmir Alışveriş Festivali düzenlendi. Defile, konserler ve animasyon etkinliklerinin yeralacağı, esnafın indirimli satış yapacağı Alışveriş Günleri 31 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

  İzmir'de 10 gün sürecek olan İzmir Alışveriş Festivali için hazırlıklar tamamlandı. 31 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında yapılacak festival, Kemeraltı ile Karşıyaka çarşılarında gerçekleştirilecek. Festivale katılan esnaf dükkanını gece 23.00'a kadar açık tutacak. Esnaf istediği oranda indirim uygulayacak. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (İESOB) Zekeriya Mutlu, “Her iki çarşıda alışverişi canlandırmak, fuar süresince gelenleri bu çarşıları ziyaret etmesini sağlamak, işlerin kötü olduğu dönemde alışverişi canlandırmak adına bu festivale çok önem veriyoruz” dedi.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliği ile yapılacak ve bütçesi 400 bin TL olan İzmir Alışveriş Festivali'nin protokol töreni Kültürpark içinde İzmir Sanat'ta gerçekleştirildi. Törene, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, İzmir Ticaret Odası Başkanvekili Jak Eskinazi ve İEOSB Başkanı Zekeriya Mutlu katıldı.
  Sırrı Aydoğan, Büyükşehir Belediyesi olarak Kemeraltı, Agora, İkiçeşmelik'te ticareti geliştirmek için ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Aydoğan, “Kemeraltı'nda cephe yenilemesi yaptık. İkiçeşmelik Caddesi'nde 150-200 işyerinin aslına uygun olarak restore edilecek. Bu üç önemli arterin birleştirilmesi İzmir'in ileriye dönük ticari durumunu değiştirecek. Kemeraltı'nda boş ve restorasyon gerektiren büyük hanlar var. Bir çarşıyı gece yaşatamazsanız, ışıklandıramazsanız, insanlar yemek yiyemez, bir yerde oturamazsa o çarşı ölüyor. Karşıyaka Çarşımız zaten düzgün bir yer. Orada da çalışmalar yapılacak. Fuar süresince Konak ve Karşıyaka'da farklı etkinlikler yapılacak. Gece 23.00'e kadar dükkanlar açık kalacak. Amacımız Kemeraltı'nı, Agora'yı, bu alışveriş şenliklerini ortaya çıkarmak” dedi.
  Jak Eskinasi ise yaptığı konuşmada esnaftan gelen çarşılardaki aktivitelerin olmaması şikayetleri üzerine harekete geçtiklerini söyledi. Eskinazi, “Bizim doğal AVM'lerimiz olan çarşılarımızı canlandırmak istiyoruz. Bu Alışveriş Günleri 13 Şubat'taki büyük moda etkinliğinin bir başlangıcı, denemesi olacak. Küçük defile ve konserler etkinlikleri yapacağız. Fuara gelen 1.5 milyon ziyaretçinin bir miktarını çarşılarımıza çekebilirsek bu etkinliğimiz amacına ulaşacak” dedi. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu fuara gelen ziyaretçileri alışveriş festivaline çekmek istediklerini belirterek, “Bu festivale çok önem veriyoruz. Bu bir başlangıç olacak. Şubat ayında gerçekleştirilecek alışveriş ve moda günleri tüm İzmir'i kapsayacak. Alışveriş Festivalimiz bu büyük festivale bir hazırlık olacak” dedi.
  Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, İzmir'de kurumların biraraya gelmesinin en güzel örneklerinden bir tanesi sergilediklerini belirterek, “Böyle bir şenlikle o bölgede yaşayan esnafı ve alışveriş yapanları canlı tutarak fuar hareketliliğini daha geniş kitlelere yaymak istiyoruz. Umarım başarılı oluruz. Bu şenliği bir fırsata çevirmek istiyoruz” dedi. Durak, Kemeraltı gibi Karşıyaka çarşısının eksiklik ve sorunlarının da çözülmesini diledi. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, bu birlikteliğin İzmir'in geleceği adına umut verici bir gelişme olarak nitelendirerek, “Birlik ve beraberlik ruhunu ateşledik. İzmir Fuarı ile bütünleşen bir festival gerçekleştireceğiz. AVM'lere karşı EDM'leri yani ‘Esnaf Dostluğu Merkezi'nde bir alışveriş coşkusu yaratmak istiyoruz. 10 gün boyunca ucuz, kaliteli, nitelikli İzmir'e yakışır bir alışveriş olanağı ortaya koyacağız” dedi. Konuşmaların ardından kurumlar arasında protokol imzalandı. 

   
  ETKİNLİK TAKVİMİ
  31- Ağustos 2 Eylül - Canlı müzik grupları, animasyon gösterileri ve sürprizler
  03 Eylül - İzmir Alışveriş Festivali açılış gala defilesi- Saat Kulesi önü
  04 Eylül - Cana Bonomo konseri ? Karşıyaka Çarşı
  05 Eylül - Eda Taşpınar ile stil danışmanlığı ve söyleşi - Salepçioğlu Meydanı
  06 Eylül - Nihat Odabaşı ile fotoğraf çekimi ve moda etkinliği
  07 Eylül - Canlı müzik grupları, animasyon gösterileri ve sürprizler
  08 Eylül - Karma firma defilesi
  09 Eylül - kapanış partileri
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı