Ege Haberleri

  İZDOB sezonu "Rigoletto" operası ile açtı

  Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
  05.10.2015 - 12:04 | Son Güncelleme:

  DÜNYACA ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin Victor Hugo’nun "Kral Eğleniyor" adlı oyunundan esinlenerek bestelediği "Rigoletto" operasının İzmir prömiyeri, Konak Elhamra Sahnesi’nde gerçekleşti.

  Saray yaşamına getirdiği sert eleştiriler nedeniyle o dönemde uzun süre sahnelenmesi istenmeyen, 11 Mart 1851 tarihindeki prömiyeri büyük bir başarı kazanan, seyirciden aldığı büyük beğeni ile günümüze kadar dünyadaki önemli operalarda sahnelenme devam eden "Rigoletto" operası İzmirli sanatseverlerden tam not aldı. Çağdaş bir anlatımla, İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Can El’in sahneye koyduğu "Rigoletto" eserinin orkestra şefliğini Tulio Gagliardo üstlendi. Rigoletto’yu Sedat Öztoprak, Tamer Peker, Cengiz Sayın, Gilda’yı Eylem D. Durdu, Beril Y. El, Evren Işık, Il Duca’yı Caner Akın, Oğuz Çimen, Göksay Yaran, Sparafucile’yi Hasan Alptekin, Alparslan Mater, Teyfik Rodos, Maddelena’yı Başak Karataş, Evrim Keskin dönüşümlü olarak seslendiriyor. Eserin sahne tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Gülay Korkut’a ait. Koro yönetmenliğini Nicoletta Olivieri, ışık dekoratörlüğünü Oktay Kanca ve koreografiyi Murat Ersoyluoğlu yapıyor.

  Opera, esere adını veren sarayın kambur ve çirkin soytarısı Rigoletto’nun saray yaşamının bozulmuş ahlak düzeninden itinayla korumaya çalıştığı kızı Gilda’nın yaşadığı trajik aşk hik?yesini konu alıyor. Verdi’nin müziğinin güzelliğiyle seyircisini ilk andan itibaren etkisi altına almaya başlayan eserde, baba- kız sevgisi ve aşk gibi temalar işleniyor. Rigoletto, 6 ve 9 Ekim 2015 tarihlerinde de Elhamra Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

  Etiketler: İZDOB
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı