Ege Haberleri

  İTO'dan yeni konsolosa ziyaret

  Hürriyet Haber
  23.01.2015 - 01:45 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Rebii Akdurak, İtalya'nın yeni İzmir Konsolosu Luigi Iannuzzi'yi ziyaret ederek, "İzmir'e hoşgeldiniz" dedi, her konuda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.


  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile Meclis Başkanı Rebii Akdurak, İtalya'nın yeni göreve başlayan İzmir Konsolosu Luigi Inauzzi'yi ziyaret etti. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İtalya ile İzmir arasında 1 milyar doları aşan bir dış ticaret hacmi olduğunu belirterek, "Kruvaziyer turizmde de İzmir'e çok sayıda İtalyan gemisi geliyor. Pek çok üyemiz İtalya Konsolosluğu'ndan vize alıyor. Yani her konuda İtalya ile çok iyi ilişkilerimiz var. Bunda en önemli pay da bugüne kadar görev yapan İtalya konsoloslarının oldu. Hepsi ile çok iyi ilişkiler kurduk. Sizinle de çok iyi ilişkiler kuracağımıza inanıyorum. Her konuda işbirliği yapmaya hazırız" dedi. İzmir'de tarih boyunca İtalyanların yaşadığını hatırlatan Demirtaş, bugün de yaşayan 1000 İtalyan kökenli İzmirlinin kentin ekonomik ve sosyal hayatında etkin olduğunu söyledi.
  Aynı zamanda İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı da olan İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak da, yeni konsolos Iannuzzi ile çok iyi ilişkiler kuracaklarına emin olduğunu söyledi. Akdurak, "İzmir Ticaret Odası çok etkin bir odadır, bunu siz de yaşadıkça göreceksiniz. Yapılacak her türlü etkinliğin içinde yer aldığımız gibi işbirliği de yaparız" dedi.


  EXPO 2015 TANITIMI YAPILACAK
  İtalya'nın Yeni İzmir Konsolosu Luigi Iannuzzi de ziyaret nedeniyle Demirtaş ve Akdurak'a teşekkür ederken, "İTO ilk ziyaret edeceğim kuruluşlardan birisi idi, siz benden önce geldiniz. Gösterdiğiniz yakın ilgi çok etkileyici ve çok konuda işbirliği yapacağımıza inanıyorum" dedi. Türkiye'nin İtalya için çok önemli bir ekonomik partner olduğunu ve Türkiye'nin dostluğuna büyük önem verdiklerini kaydeden Iannuzzi, bu yıl Milano'da düzenlenecek olan EXPO 2015'e Türkiye'den ve İzmir'den katılımın yüksek olmasını istediklerini söyledi. Bu nedenle önümüzdeki Mart ayında Milano Expo'sunun Türkiye'de tanıtımının yapılacağını belirten Iannuzzi, burada İzmirli işadamlarının da katılımını beklediklerini söyledi. Demirtaş da, İzmir'in EXPO adaylığı ile ilgili bütün çalışmaların bugüne kadar İTO tarafından yapıldığını belirterek, bu konuda her türlü desteği verip, işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı