Ege Haberleri

  İTO'dan Expo atağı

  İZMİR, (DHA)
  24.01.2012 - 15:51 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Afrika ülkeleri Malavi ve Lesoto’nun, EXPO’ları düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu’na (BIE) üye olmasını sağladıklarını açıkladı. Demirtaş, “5 adaylı yarışta bu yeni üyelerin oyu altın değerinde. Bu iki üyenin katılımı bizim için dört oy demek” dedi

   

  İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in EXPO 2020 adaylığının açıklanmasının ardından, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi ülkelerin nezdinde yaptıkları lobi çalışmalarının yanı sıra BIE’ye üye olmayan ülkeleri tespit ederek bunların da İTO desteğiyle üye olması için çalışma başlattıklarını söyledi.

  BIE’nin üye sayısının 157’den 160’a yükseldiğini, üç yeni üyeden ikisinin İTO’nun desteği ve girişimleri sonucu üye olan Malavi ile Lesoto olduğunu belirten Demirtaş, diğerinin de Angola olduğunu kaydetti. Ekrem Demirtaş, “2015’ten çok daha zorlu bir yarış içerisinde olacağız. EXPO 2020 için 5 güçlü kentin yarıştığı bu süreçte her oy altın değerinde. Herkes ince hesaplar yapıyor ama bu hesaplar mevcut üyeler üzerinden yapılıyor. Bu ortamda üye olmayan ülkeleri üye yaparak kentimiz için oy kullanmalarını sağlamak çok daha değerli. Bu iki üyenin katılımı bizim için dört oy demek. Şimdi sırada Karadağ var. Onların da üye olması için yoğun çalışmalarımız var, kısa sürede olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. BIE’ye yeni üye yapmak için çalışmalarımız sürecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı