Ege Haberleri

  İTO Eğitim ve Sağlık Vakfı 2015'i karşıladı

  Hürriyet Haber
  03.01.2015 - 02:17 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi'nin (İEÜ) kurucusu, 27 yılı geride bırakan İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı, üyeleriyle yeni yıl balosunda 2015'i karşıladı.


  İTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın ev sahipliğinde İEÜ Konferans Salonunda düzenlenen baloda üyeler, danslar, şarkılar eşliğinde birlik, beraberlik ve mutluluk dilekleriyle eğlendi. Başkan Demirtaş ile yönetim kurulu üyeleri, yeni yıl pastasını kesti. Baloya, Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Eski Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen ve konuklar katıldı.
  Agean Band Orkestrası'nın şarkılarıyla dans eden üyeler, gecenin ilerleyen saatlerine kadar coşku dolu saatleri paylaştı. İEÜ Latin Dans Kulübü de danslarıyla geceye renk kattı. İTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, vakfı 39 kişi olarak kurduklarını, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin en önemli eserleri olduğunu belirtti. Başkan Demirtaş, "Vakıf kurucularımızdan 14 kişi aramızdan ayrıldı. Geride kalan kurucu üyelerimize sağlık diliyorum. Üyelerimizin çok büyük katkıları oldu. Geride bir takım eserler kalıyor. Bunların en önemlisi İzmir Ekonomi Üniversitesi'dir" dedi.


  200 MİLYON DOLARI AŞAN YATIRIM
  Üniversitenin kuruluşunun hayal olduğunu, pek çok kişinin bu hayale inanmadığını aktaran Demirtaş, İEÜ'nün bugün Balçova Kampüsünde 80 bin metrekare alanda 200 milyon doları aşan yatırımı bulunduğuna dikkat çekti. Demirtaş, "İzmir Ticaret Odası'nın 4 milyon 150 bin dolar verdiği sermaye ile başladık. Geçen 14 yılda fiziksel alt yapımız ile övünmüyoruz. Övüncümüz 8 bin 400'e yakın mezunumuz. Mezunlarımızın hepsi başarılı yerlerde çalışıyor. Kendi işyerlerini kurdular. Üniversitemiz yeni atılımların içerisinde bulunuyor. Her yıl yeni bölümler açıyoruz. 7 bin 500 öğrencimiz var. Tüm eğitimi İngilizce olan Ege'de tek üniversiteyiz" diye konuştu.


  "HAYALLERİMİZ VAR"
  İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın eğitimde zirve yaptığını vurgulayan Demirtaş, şunları söyledi:
  "Yeni hayallerimiz var. Tıp fakültesi kuruluş iznimizi aldık. Sağlık meslek yüksekokulumuz, sağlık bilimleri fakültemiz var. Yaşlı bakımı, hemşirelik, acil bakımı gibi sağlıkla ilgili konularda öğrencilerimizi yetiştirmeye başladık. Artık bir hastaneye gittiğinizde İzmir Ekonomi Üniversiteli mezun bulacaksınız. Tıp fakültemize bu yıl öğrenci alacağız. Balçova Termal Oteli'nin yanında arsamızı aldık. Güzelbahçe'de 220 dönüm, tapusu İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne ait arsamız var. Burada Silikon Vadisi, bilim vadisi oluşturacağız. Anaokulundan başlayıp, ilk, ortaokul ve üniversiteye dek eğitimin verileceği bir kampüs olacak. Mühendislik eğitiminin en üst zirve yaptığı tekno park olacak. Amerikan firmaları arasında görüşmelerimiz devam ediyor. Bir master planı yapıyoruz. Önümüzdeki yıl yapılaşma başlayacak."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı