Ege Haberleri

  İTO’dan vefa ziyareti

  Hürriyet Haber
  04.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası Meclis üyeleri, eşleriyle birlikte Ankara'ya giderek Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret etti, Türkiye’ye hizmetlerinden dolayı plaket sundu.

  İZMİR Ticaret Odası meclis üyeleri ve eşleri, Ankara'ya giderek, 16 Mayıs'ta görev süresi dolacak olan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret etti. İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan, Türkiye'ye katkılarından dolayı Demirel'e teşekkür ederek, İzmirli hemşehrilerinin sevgi ve saygılarını getirdiklerini söyledi. Kalkan, ‘‘Buraya eşlerimizle geldik. Utanmasak çoluğumuzu çocuğumuzu da alıp gelecektik. Size bağlılık duygularımızı iletmek için burada bulunuyoruz’’ dedi.

  TİCARET Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, Demirel'in yorulmadan çalıştığını, Türkiye'ye tarihi bir misyon yükleyerek, 2000'li yıllara taşıdığını söyledi. Demirtaş, ‘‘Bu ülkenin taşında toprağında, eğitiminde, enerjisinde, alt yapısında, her şeyinde emeğiniz var. 25 yıldan bu yana enflasyonla mücadelede de çok önemli bir rolünüz oldu. 1999'da yaşanan ekonomik kriz ve deprem felaketlerine rağmen 2000 yılında Türkiye'nin dış dünyada itibarı yükseldi. Bunda sizin katkılarınız çok büyük bu nedenle size teşekkür etmek için buradayız’’ dedi.

  DEMİREL, İTO Meclis üyelerinin eşleriyle birlikte gelmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, ‘‘Eşlerinizle burada bulunmanız, Atatürk Cumhuriyeti'nin, laik cumhuriyetin bir göstergesi. Atatürk'ün makamına yakışan zarif bir ziyaret. İzmir'e yakışan bir zarafetle buradasınız’’ dedi. İzmir'in Türkiye'nin siyasi ve ekonomik tarihinde çok önemli bir kilometre taşı olduğunu belirten Demirel, ‘‘İzmir, hep çok önemli ilklere imza attı. Sizden aldığım güçle, 50 yıl daha siyasete devam edebilirim. Beni çok duygulandırdınız’’ dedi.

  İZMİR Ticaret Odası Meclis Başkanı Ekrem Demirtaş, Cumhurbaşkanı Demirel'e iki plaket sundu. İlk plaketi 1997'de hazırladıklarını belirten Demirtaş, ‘‘Cumhurbaşkanı Demirel'e demokrasi ve laikliğe katkıları nedeniyle 1997 yılında bir plaket hazırladık. Ancak programı yoğun olduğu için ancak bugün sunabildik’’ dedi. İTO meclis üyeleri cumhurbaşkanına, gümüş ve altından yapılmış, üzerinde Demirel'in şapka çıkartırken kabartma resminin bulunduğu bir Türkiye haritası da hediye etti. Cumhurbaşkanı İzmirli işadamlarına teşekkür ederek, İTO üyeleri ve eşleriyle birlikte anı fotoğrafı çektirdi. İTO Meclis üyeleri ve eşleri, daha sonra Ankara Hilton Oteli'nde İzmirli bakan ve milletvekilleriyle yemek yedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı