Ege Haberleri

  İTO’dan bilgilendirme ofisi

  Hürriyet Haber
  17.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası, KOSGEB’in 100 bin işletmeye vereceği 2.5 milyar TL krediden üyelerinin daha fazla yararlanabilmesi için ofis kurdu.

  Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, KOSGEB’in 100 bin işletmeye 2.5 milyar TL kredi verme kararı almasının ardından, üyelerinin bu krediden en hızlı ve doğru yollardan yararlanabilmeleri için oda bünyesinde “KOSGEB Kredi Bilgilendirme Ofisi” kurdu.
  Kredilere ulaşmak çok zor
  Bu dönemde özel sektörün yeni destek paketleri ve kredi mekanizmalarıyla beslenmeye ihtiyacı olduğunu belirten Demirtaş, “Özellikle banka kredilerine ulaşmakta büyük zorluk çeken KOBİ’lerimizin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Burada da en büyük rol Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) düşüyor” dedi.
  Üyelere müjde gibi geldi
  Son olarak da KOSGEB’in KOBİ’lere yönelik büyük bir destek paketinin açıklandığını hatırlatan Demirtaş, “En son açıklanan yeni kredi desteği, üyelerimize müjde gibi geldi” dedi. KOSGEB kredilerinden Oda üyelerinin yararlanması için hızla hazırlıklarını yaptıklarını kaydeden Demirtaş, bunun için bilgilendirme ofisi kurduklarını açıkladı.

  YENİ PAKET

  Sözkonusu kredi, ilk 3 ayı ödemesiz, toplam 15 ay vadeli. İşletme başına üst limit 25.000 TL. Eğer şirket ortağı kadın girişimci ise bu miktar 30.000 TL’ye yükseliyor. Faiz yüzde 1.05. Üst limitten kredi kullanılması durumunda, 15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı 1.836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 TL olacak. Kredi faizinin yüzde 75’ini KOSGEB, yüzde 25’ini krediyi kullanan ödüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı