Ege Haberleri

  İTO Çek'leri ağırladı

  Cihan DURAK/ İZMİR (DHA)
  27.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kazançoğlu'dan Pilsen'e kardeşlik önerisi


  İZMİR Ticaret Odası (İTO), Çek Cumhuriyeti Pilsen Bölgesi Başkanı Milan Chovanec ve beraberindeki heyeti ağırladı. İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, İzmir'de Çek Cumhuriyeti sermayeli firma bulunmadığını söyledi. Kazançoğlu, “İzmir ve Pilsen kardeş şehir. İki şehir arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için iki şehrin ticaret odasını kardeş yapalım” önerisinde bulundu.
  Çek Cumhuriyeti Pilsen Bölgesi Başkanı Milan Chovanec ve beraberindeki heyet İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu'nu ziyaret etti. Üç gündür kentte bulunan heyeti ağırlamaktan dolayı mutluluklarını dile getiren İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kazançoğlu, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasında dış ticaretin artış gösterdiğini ama hala istenen düzeyde olmadığını söyledi. Türkiye'de 39 adet Çek Cumhuriyeti sermayeli firma faaliyet göstermesine rağmen İzmir'de Çek Cumhuriyeti sermayeli firma bulunmadığını belirtti. 2005 yılında bu yana Çek Cumhuriyeti iş adamlarıyla İTO arasında bir faaliyet bulunmadığını belirten Kazançoğlu, ““İzmir ve Pilsen kardeş şehir. İki şehir arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için iki şehrin ticaret odasını kardeş yapalım. Biz bu gibi ziyaretleri çok önemsiyoruz. Bu ziyaretler ile iş adamları arasında karşılıklı ilişkiler gerçekleştirilerek iş hacminin artırılması sağlanacaktır” dedi.
  Çek Cumhuriyeti Pilsen Bölgesi Başkanı Milan Chovanec ise İzmir'e üç günlük bir ziyaret yaptıklarını ve tüm heyetin kente ilk defa geldiğini belirtti. İzmir'in dinamik ve coğrafya yapısına hayran kaldığını söyleyen Chovanec, “Pilsen'den İzmir'e yolculuğumuz yedi saat sürdü. Şunu anladık iki şehirde birbirine çok yakın. İzmir'de Çek Cumhuriyeti sermayeli şirket bulunmadığını bunu eksikliği gidermek istediklerini belirtti. Bu yüzden heyette çok sayıda iş adamı var. Bu konuda ilişkilerimizi geliştirmek için çaba sarf edeceğiz. 2 hafta içinde İzmir ve Pilsen arasında bir fırsat raporu sunacağız” diye konuştu.

  EBSO'YA ZİYARET
  Çek Cumhuriyeti'nin önemli endüstri şehirlerinden Pilsen Bölge Başkanı Milan Chovanec başkanlığındaki heyet, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Heyete ev sahipliği yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Oda'nın yapısı ve işlevleri hakkında bilgi verirken kentteki 4 bin 500'ü aşkın sanayicinin gıdadan tekstile, otomotiv ve yedek parçadan inşaata, makineden elektroniğe, petrokimyadan plastiğe kadar 64 değişik meslek komitesinde yeraldığını, EBSO öncülüğünde kurulan 13 organize sanayi bölgesinin her türlü imkanıyla yatırıma hazır olduğunu söyledi.
  Sanayiciler açısından sektörel işbirliklerinin önemine de değinen Ender Yorgancılar, “BMW ile gerçekleştirdiğimiz Türk Sanayisinden Alım Günleri etkinliğini Skoda ile de yapabiliriz. Skoda ithal ettiği parçaları bize de iletirse ya sanayicilerimiz orada stand açarak ürünlerini sergileyebilirler ya da Skoda'nın teknik heyetini kentimizde konuk ederek fabrikalarımızı tanıtabiliriz. Böylelikle Çek Cumhuriyeti ile İzmir arasındaki ticaret hacmi 100 milyon dolardan daha yüksek rakamlara çıkarma imkanımız doğar” dedi.
  İzmir'i tanıtmak amacıyla Almanya'nın Baden Württemberg ile Kuzey Ren Westfalya eyaletlerine yaptığı ziyaretleri de örnek gösteren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, “Üniversitede bilgi, burada uygulama var. Biz sanayiciler teori ile pratiği birleştirmek istiyoruz. Baden Württemberg heyetimizde İzmir İleri teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden ile dönemin TOBB ETÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı da yeraldı. Oradaki karşılıklı görüşmeler neticesinde şimdi eğitimde işbirliği yapılıyor” diye konuştu.
  Pilsen Bölge Başkanı Chovanec, kentte sanayi ile ekonominin iç içe olduğunu vurgularken, İzmir ile gerek ekonomik gerekse eğitim alanındaki işbirliğinin gelişmesi için her türlü desteği vereceklerini bildirdi. Milan Chovanec, “Pilsen'den içinde önemli şirketlerin temsilcisi işadamlarının da yeraldığı heyetin ziyaretine ilişkin resmi yazımızı önümüzdeki iki hafta içinde göndererek programın ayrıntılarını görüşmeye başlamak istiyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı