Ege Haberleri

  İTO Başkanı, “Okula erken başlamak avantajlı"

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  06.09.2012 - 14:10 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, eğitime erken başlamanın avantajlı olduğunu söyledi.  İTO'da Maltepe Üniversitesi İlköğretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Oktay ile Meclis Üyesi İsa Aykanat'ın da katıldığı düzenlenen Yeni Eğitim Sistemi Değerlendirme toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, eğitimin bir ülke için en büyük zenginliği olduğunu vurguladı. Demirtaş, “Bazı çevreler karşı çıkıyor ama ben bunun siyasi çekişmeye neden olmamasını istiyorum. Eğitim farklı bir konu. Eğitim odamızın en büyük değer verdiği bir konu. Okul inşaatlarına katkı koyuyoruz. En son Van depreminde yıkılan okulu yaptırdık. Bugün 4+4+4 konusu tartışılıyor. Ben 6 yaşında okula gittim. Okula gittiğim zaman arka sıraya oturmuştum, hocayı göremiyordum. Daha sonra öğretmenim beni ön sıraya aldı” diye konuştu. Eğitime erken başlamanın avantajları olduğunu söyleyen Demirtaş, “ Eğitime yatırım atağı yapıldı. Herkese bilgisayar verilecek. Dünya üstünde pek çok ülke var gelişmesini sürdüren bütçelerinin 5'de 1'ini eğitime ayırıyorlar” dedi.
  Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması önemli olduğunu kaydeden Maltepe Üniversitesi İlköğretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Oktay , “Önemli olan bu modele eğitim öncesini de eklemek keşke 13 yıl olsaydı da lise sonu modelden çıkartsaydık” dedi
  Yeni sistemde nerede sorun yaşanacağını sözlerine ekleyen Oktay, “İlköğretim kanununda yapılan değişiklikle ilköğretim tek başına zorunlu eğitimden çıkarak ortaokulu da kapsayacak. Asıl sorun 8 yıl kesintisiz olan eğitim 4+4+4 modeli ile kesintiye uğrayacak. Asıl sorun okula başlama yaşı yeni sisteme yaşında göre 66 ayda okula başlayacak Ama anayasa 6 yaşında deniyor herhalde anayasada çözülecek” ifadesini kullandı. Okulların fiziki yapılarının 6 yaşındaki öğrencilere göre hazırlandığını dile getiren Oktay, “En büyük görev öğretmenlere düşecek Onların görevi ağırlaşacak. Öğretmenler 5 yaşında çocuğa uygun davranışa sahip mi?” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı