Ege Haberleri

  İTK'da Cumhuriyet balosu coşkusu

  İZMİR, (DHA)
  23.10.2015 - 15:35 | Son Güncelleme:

  İZMİR Özel Türk Koleji Mezunları Derneği tarafından ilki Cumhuriyetin 90. yılında gerçekleştirilen ve bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek olan Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'nda Atatürk'ün başlattığı, "Cumhuriyet balosu" coşkusu yeniden yaşatıldı.

  Resepsiyona önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda kaldığı ve Latife Hanım ile evliliğini gerçekleştirdiği, 1991 yılına kadar eğitim amacıyla kullanılan ve günümüzde müze ev olarak korunan tarihi İTK Uşakizade Köşkü ev sahipliği yaptı. Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'nun açılış konuşmasını İzmir Özel Türk Koleji Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aytül Büyüksaraç yaptı. Büyüksaraç, "Böyle bir geceyi hem İTK Mezunları hem de siz değerli İzmirliler için özel kılan bir diğer neden ise; cumhuriyet tarihimizin önemli mekanlarından biri olan ve günümüzde de müze ev olarak kullanılan tarihi İTK Uşakizade Köşkü'nün ev sahipliği yapması. Atatürk ilkelerine bağlı bir okul olarak Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki cumhuriyet coşkusunu yeniden yaşatmak amacıyla çıktığımız yolda bizi yalnız bırakmayan mezunlarımıza ve teşekkür ederim" dedi.
  Cumhuriyet tarihi enstantaneleri ve o döneme ait unsurlar da geceye renk kattı. TRT sanatçısı Yahya Geylan ve ekibinin Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan özel bir repertuvarı seslendirdiği gecede ayrıca Eski Mezat Müzayede Evi de özel bir müzayede düzenledi. Cumhuriyet dönemi eserlerinin açık artırma ile satış sunulduğu müzayede renkli dakikalara sahne oldu. Özel Yapım Çanakkale Savaşı Subay Madalyası Rozeti, "Mucizeler Yaratan Türk" Film Afişi, Çanakkale Savaşı Er Kalpağı, Gümüş, Darphane Özel Basım Atatürk Madalyonu gibi geçmişten günümüze taşınmış manevi değeri yüksek özel ürünler alıcılar ile buluştu. Cumhuriyet Tarihi enstantaneleri ve o döneme ait unsurlar geceye renk katarken, davetlilere Atatürk'ün sevdiği lezzetler ikram edildi.
  İTK Mezunları Derneği, Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'ndan elde edilen gelir ile yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerden elde edilecek geliri, İTK'da eğitim gören şehit ve gazi ailelerinin çocukları ile maddi imkanı olmayan öğrencilerin kitap masraflarının karşılandığı "İTK Mezunları Kitap Bursu"na aktaracak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı