Ege Haberleri

  İtirazım var ama...

  Burcu TANER / HÜRRİYET
  27.01.2015 - 01:13 | Son Güncelleme:

  KARŞIYAKA Yamanlar’da oturan Murat Fatih Ülkü, bölgede kurulması planlanan Kuzey Bölgesi Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi için “Yer seçimi uygundur” diyen İzmir Valiliği Mahalli Çevre Kurulu’nun Ağustos 2014’deki kararına, avukatı Senih Özay aracılığıyla itiraz etti.

  İzmir 5. İdare Mahkemesi’nde açılan davaya yine yörede yaşayan avukatlar Mehmet Cemal Doğan ve Yasin Yıldırım da müdahil oldu. Kurumlar dosyaya çeşitli savunmalar yaptı.

  KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
  Konunun tartışılmadığını ve kamuoyundan gizlendiğini savunan avukatlar, ODTÜ ve Hacettepe’den alınan olumsuz raporları da mahkemenin dikkatine sundu. Bu aşamadan sonra en şaşırtıcı olayı keşif ve bilirkişi incelemesi aşamasında yaşadıklarını söyleyen avukat Senih Özay, “Söz konusu yerin içme suyu havzası barındırdığını, yakma işlerine uygun olmadığını, zeminin geçirimsiz olduğunu ve insan başta olmak üzere tüm canlıların zararına olacağını belirttik. Mahkeme, nihayet 23 Ocak’ta keşif kararı verdi. Alanın uygunluğu, yerleşim yerlerine uzaklığı incelenecek. Bunun için bizden mahkemeye 5 bin 177 TL 50 kuruş keşif ve bilirkişi gideri yatırmamız istendi. Bu parayı nasıl bulacağımızı kara kara düşünüyoruz” dedi.


  Büyükşehir ne dedi?
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı da; “Yörede Harmandalı çöp depolama alanı dolmuştur. Yöredeki alan ağaçlandırılacak alan ile doğal ve ağaçlık karakteri korunacak alan olarak belirlenmiştir. Bir alçak ya da yüksek gerilim hattı yoktur. Sulak alanlar içerisinde yer almamaktadır. Dere yatakları aynen korunacaktır. Tarım dışı arazidir. Kanalizasyon ve tesisler açısından sakınca bulunmamaktadır. Orman alanı dışında olmasına rağmen orman kanununun 17.maddesine göre ‘orman içinde olsa bile izin verebiliriz; Yetkimiz vardır; alan, İZRES projesinin santral sahası alanı içerisindedir. Çevre İl Müdürlüğü, endişelerini bildirmiştir. Ama proje kapalı projelendirilmektedir. Yer seçimi uygundur. Torbalı, Taşkesik uygun görülmemesi yüzünden burasına mecburiyet söz konusudur. Girne Bulvarı’na 12,3km mesafe söz konusudur. Kuş uçuşu Asarlık’a 3 km, Ulukent’e 5 km, Yamanlar’a 1,3 km mesafe söz konusudur. Risk yoktur” şeklinde açıklama yaptı.


  Valilik nasıl savundu?
  Dosyaya Valilik “Söz konusu yer, doğal sit alanı içerisinde değildir. Bostanlı Barajı 500m mesafededir. Üniversite kampus alanı 750m mesafededir. Konut alanlarına 2,5km uzaklık söz konusudur. Ulukent Kent Merkezi’ne 5km, Yamanlar Köyü’ne ise 1,35km uzaklık söz konusudur.” şeklinde bir savunma yapmıştır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı