Ege Haberleri

  İthal ette deli dana korkusu başladı

  Hürriyet Haber
  05.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Et fiyatlarındaki spekülasyonları durdurmak iddiasıyla hükümetin görev verdiği Et Balık Kurumu çalışmalarını sürdürürken, üretici ve tüketici temsilcileri tedirginliklerini dile getirdi.

  Kesim talepleri
  Tire Süt Müstahsilleri Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Yoğun bakımdaki hastaya aspirin veriliyor” diyerek, ithalat gündeme geldiğinden bu yana üreticinin kesim taleplerine yetişemediklerini vurguladı. Eskiyörük, “Avrupa süresini doldurmuş, stoklanmış dondurulmuş etlerine pazar arıyor. Geçmişte halk arasında deli dana olarak bilinen BSE de ithalatla ortaya çıkmıştı” dedi.
  Titiz davranıyor
  Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Tayfun Özkaya, deli dana hastalığından kaynaklı birçok ülkenin ithalat konusunda titiz davrandığına işaret ederek, dünyada büyük et şirketlerinin baskısıyla kontroller konusunda da zaafların bulunduğuna dikkat çekti. Veteriner Hekimleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Serdar Aktop da, ithalat yetkisinin Et Balık Kurumu’nda olmasından kaynaklı kontrollü bir giriş umduklarını anlattı, “Aksi takdirde ithal edilen ürünler hayvandan insana geçen bir çok hastalığın taşıyıcısı olabilirler” diye konuştu.

  DÜZGÜN KONTROL YAPILMALI

  Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şube Başkanı Gülçin Tonguç, geçmişteki örneklerden kaynaklı kaygı duyduklarını belirterek, “Deli dana hastalığı da Türkiye’ye ithal hayvanla ulaşmıştı. Kontroller çok düzgün yapılmalı. Bu hastalıkla anılan ülkelerden ithalat yapılmamalı. Et de dahil, ithal edilen tüm gıdalar yetkin laboratuvarlarda incelendikten sonra piyasaya sürülmeli” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı