Ege Haberleri

  İtalya’ya sabun makinesi satıyor

  Osman Nuri BOYACI, (DHA)
  12.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1975 yılından bu yana faaliyet gösteren Konmak Konyalılar Makine, son yıllarda Ar-Ge çalışmalarına önem vermenin kaşlığını almaya başladı.

  50 kişinin çalıştığı, mermer makineleri ve gemi direkleri yapan şirket, makine üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan İtalya’ya sabun makinesi satmayı başardı. İtalya’dan dünyanın bir çok ülkesine sabun karma ve kalıp sabun makineleri satan Mazoni firmasının üç yıl önce talep ettiği makine parçalarını üreten Konmak, ürünlerinin beğenilmesi üzerine makinelerin tamamını yapmaya başladı. İtalyan firmaya fason olarak sabun makineleri yapan Konmak, Denizli ekonomisine yılda 2 milyon Euro kazandırıyor.

  Ürün gamı gelişti

  Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Konyalıoğlu, Ar-Ge çalışmalarına önem vererek ürün gamlarını geliştirdiklerini belirtip, “Yoğun olarak mermer sektörüne makine imal ediyoruz. Mermerden şehir mobilyaları yapımında kullanılan CNS kontrollü tel kesme makinesi, TÜBİTAK destekli mermer sektöründe kullanılan orbital silim makinesi üretiyoruz. Son makinemiz olan çoklu plaka kesim makinesinin de imalatını tamamladık. İzmir Fuarı’nda görücüye çıkardık. Yılda 50 makine üretim kapasitemiz var” dedi. Mermer makinelerini iç piyasada satışa sunduklarını ifade eden Konyalıoğlu, sabun makineleri satan Mazoni’ye fason üretim yaptıklarını, daha önce Çin’de yapılan bu makine ile ilgili siparişlerin tamamının kendilerine kaydığını söyledi.

  AR-GE ÇOK ÖNEMLİ

  Misyonlarını yenilik ve yatırım olarak belirlediklerini söyleyen Konyalıoğlu, “ARGE ve pazarlama faaliyetlerine önem verdik. Hedefimiz, tüketiciyi yanıltmadan hedefe yönelmek. Dünya piyasasına baktığımızda ekonomik üretime doğru bir yönelme görüyoruz. Biz de piyasanın şartlarına göre ekonomik ve seri üretimi sağlayan ürün gruplarına yöneldik. Son yıllarda geliştirdiğimiz projelerle birçok üretim grubunda fayda sağlayacak fonksiyonel makine ve ekipman ürettik” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı