Ege Haberleri

  İsveçli doktorlar yaşama döndürdü

  Mehmet ÇİL /DATÇA, (DHA)
  20.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Datça Palamutbükü’nde liman karşısındaki Dorphin Restaurant’ın işletmecisi 57 yaşındaki Süleyman Barut Uzun, evinin bahçesindeki ağaca çıkmak isterken bir anda nefessiz kalıp yere yığıldı.

  Çevreden yetişenler, Uzun’un kalp krizi geçirdiğini sandı. Bu sırada restoranda maç izlemekte olan İsveçli karı koca doktor Anna ve Mats Jerkeman koşup geldi.

  İsveçli doktorlar Uzun’un renginin giderek kireç gibi beyazlaştığını fark ederek, hastaya zehirlenme teşhisi koydu. Doktorlardan biri limanda demirli bulunan tekneye gidip getirdiği ilacı (Adrenalin) yaparak tansiyonu neredeyse sıfıra düşen Uzun’u ölümden döndürdü.

  Çok büyük şans

  Bilinci yerine gelen hasta, Datça Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Uzun hayati tehlikeyi atlatırken, Dr. Çağatay İnan, “Olay sırasında hastanın yanında iki hekimin bulunması büyük şans. Çok önemli bir kararla zehirlenmelere karşı gereken ilaç müdahalesi yapılmış. Hastanın elinde bir böcek ısırığı var. Nasıl bir böcek bilinmiyor. Hastada anafilatik şoka bağlı tansiyonun sıfırlanması tespit edildi” diye konuştu. Ölümün eşiğinden dönen işletmecinin 27 yaşındaki kızı Eylem Gül ve eşi 46 yaşındaki Zeynep Uzun da endişe içinde hastaneye koştu. Eylem Gül, “Öldü sandık, iki turist doktor müdahale edince kendine geldi” dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı