Ege Haberleri

  İşten çıkarılan nereye gidecek

  Ferah IŞIK, (DHA)
  01.07.2009 - 20:57 | Son Güncelleme:

  Denizli’de istihdam sorunu masaya yatırıldı, nüfusun yüzde 25’ini oluşturan 15-29 yaş arası gençler için tehlike çanları çaldığı dile getirildi.

  PAMUKKALE Üniversitesi (PAÜ) İl İstihdam ve Mesleki Eğitim İcra Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Handan Kumaş, dünyayı sarsan krizden Türkiye’de en çok etkilenen ilin Denizli olduğunu söyledi. Avrupa Mesleki Eğitim Yeterlilik Sistemi ve İstihdamın Geleceği İçin Yol Haritası panelinde sorun rakamlarla ortaya koyuldu. 26 bin kişi iş arıyorİş-Kur Müdürlüğü verilere göre kentte 26 bin 429 kişinin iş aradığını belirten Kumaş, bunun 16 bin 711’inin erkek olduğuna dikkati çekti. Denizli’deki işsizlik oranının yüzde 10 seviyelerinde olduğunu vurgulayan Kumaş, “2009’un Mart ayında, SSK’ya kayıtlı işçi sayısı 131 bin 211 iken bunun 38 bin 158’i tekstil sektöründe çalışmakta. Yüzde 35 olması gereken pay yüzde 29’lar seviyesine düştü. Bu tehlike çanlarının çaldığına işarettir” dedi. 12 bin kişi çıkarıldıNisan 2008 ile Mart 2009 arasında tekstil sektöründen 12 bin işçinin çıkarıldığını belirten Kumaş şunları söyledi: “İşten çıkarılanlar nereye gidecek. Bunların ciddi bir şekilde tartışılması gerekir. Dünyadaki ekonomik krizden en fazla etkilenen Denizli’de istihdam sorunu ortada. Denizli, genç nüfusu ve ülke ortalamasının üzerindeki aktif nüfus oranı ile kalkınma açısından önemli kazanımlara sahip.”  Haldan Kumaş, kent nüfusunun yüzde 25’ini oluşturan 15-29 yaş arası genç nüfusun tehdit altında olduğunu söyledi.

  PLANLAMA ŞART

  Denizli’ye komşu olan iller Afyonkarahisar ve Uşak’a verilen tekstil sektöründeki teşvikin rekabet açısından Denizli’de sorun yaratacağına dikkat çeken Kumaş, “Bir yeri yaşatırken bazı yerleri zorlamaya gerek yok. Türkiye’de üretilen üç bornozdan birisi Denizli’de imal edilmektedir. Eğer Denizli sıkıntı çekiyorsa Türkiye sıkıntı çekiyor demektir. Ciddi bir eğitim planlaması gerekmektedir” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı