Ege Haberleri

  İşte Dikili’nin yeni başkanı

  Elif DEMİRCİ/DHA
  01.12.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in aldığı 8 yıl 4 ay hapis cezasının onanmasından sonra görevden uzaklaştırılmasının ardından Dikili Belediye Meclisi, görev yapacak başkanvekilini seçti. Seçimi, Özgüven’in de desteklediği Yusuf Altıparmak kazandı. AK Parti ve MHP’nin de aday çıkarması nedeniyle Altıparmak, yedi oy alarak üçüncü turda başkanvekili seçildi.

  Dikili Belediye Meclisi’nin yedi CHP’li meclis üyesi, saat 12.00’de Dikili Belediyesi’nde toplandı. CHP’li Meclis üyelerinden Yusuf Altıparmak. Rıza Gök, İsmail Tınay ve Sema Akıncı’nın aday olduğu seçim öncesi CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, meclis üyeleri ile birebir görüşme yaptı. CHP Grubu, Dikili İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener’in de katılımıyla saat 14.00’te toplandı. Engin’in de katıldığı “Kim belediye başkanvekili olsun” sorusunun yanıtı kağıtlara yazıldı. İlçe Başkanı Şener ile yedi meclis üyesinin katıldığı oylamada, Altıparmak’a beş oy çıktı. Rıza Gök iki, Tınay bir oy aldı. Gök adaylıktan çekildi. Salt çoğunluk sağlandığı için CHP Grubu’nun adayı Altıparmak oldu. Ancak Gök ve Tınay, kağıda kendilerinin isimlerini yazdı.


  CHP İzmir İl başkanı Ali Engin, grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada Altıparmak’ın aday olduğunu açıklayarak, şunları söyledi:
  “Osman Özgüven partimizin belediye başkanı. Yargı süreci boyunca belediye başkanlığı düşmüş durumda. Siyasal olarak haklı olsa bile hukuksal anlamda yasal süreç başladı. Biz de parti grubumuz yedi belediye meclisi ve ilçe başkanı ile toplandık. İlk turda Yusuf Altıparmak partimizin belediye başkan vekili olarak mecliste yapılacak oylamada partimizin adayı olarak çıkacak. İl başkanı olarak çok mutluyum. Yapılan spekülasyonlara rağmen grup olarak tek başına  başkan seçebilecek sayımız var. Diğer partiler de CHP’nin adayına oy vereceklerini açıklamışlardı. Seçilecek kişi başkanvekili olarak sürdürür. Daha sonra belediye başkan adayımızı da seçeceğiz. Meclis yeni bir seçim yapar ya da Özgüven görevine devam ederse durum farklılaşır. Başkanvekili adayımız Yusuf Altıparmaktır.”
  Başkanvekili seçilen Yusuf Altıparmak ise “Güven duydukları için teşekkür ediyorum. Her konuda ekip çalışması olacak. ‘Ben biliyorum ben yaparım’ demeyeceğiz” dedi. Altıparmak’ın seçilmesi belediye personeli ve halk arasında da sevinçle karşılandı. Başkanvekili Altıparmak’ı önce personel ardından belediye binası önünde bekleyen halk tebrik etti. 

  İşte Dikili’nin yeni başkanı


  SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
  Yargıtay, Dikili Belediye Başkanı CHP’li Osman Özgüven’in ihaleye fesat karıştığı gerekçesiyle 8 yıl 4 ay hapis cezasını onadı. Bu karar tebliğ edilmeden önce Başkan Özgüven izin kullandığını söyleyip yurtdışına çıktı ve dönmedi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İçişleri Bakanlığı’na Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in görevden alınması için yazı yazdı. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı Özgüven’i görevden uzaklaştırdı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in imzaladığı görevden uzaklaştırma kararı, İzmir Valiliği aracılığıyla Dikili Kaymakamlığı’na gönderildi. Dikili Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın Özgüven’i ihtiyati tedbir olarak görevden uzaklaştırdığını belirterek, meclisin toplanıp başkanvekili seçmesi gerektiğini söyledi. Mecliste başkan vekilliği seçimi yapıldı. Danıştay’ın kararından sonra meclis bu kez başkanlık seçimi yapacak. Cezasının onanmasının ardından İsveç’e giden Özgüven, kardeşi Sedat ve oğlu Evren Özgüven aracılığı ile CHP grubuna, “Benden sonra başkan Yusuf Altıparmak olsun” mesajı gönderdi. CHP İzmir İl Başkanı Engin ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Altıparmak’ın başkanlığı konusunda ısrarcı oldu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı