Ege Haberleri

  İŞTE 9 EYLÜL PROGRAMI

  İZMİR (DHA)
  09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi 9 Eylül'ü, Türk Ordusu'nun İzmir'e girerken kullandığı güzergah üzerinde düzenlenen “Zafer Yürüyüşü” ile kutlayacak. Tam 43 yıl aradan sonra ilk kez gerçekleştirilecek bu yürüyüşe İzmirlilerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor.


  Bayrağını al da gel

  9 Eylül sabahı Basmane Karakolu'nun önünden başlayacak “90. Yıl Zafer Yürüyüşü”nde, Türk Ordusu'nun İzmir'e girerken kullandığı güzergah takip edilecek. Saat 09.30'da Basmane Karakolu'ndan hareket edecek tarihi yürüyüş kolu, Gaziler Caddesi, Anafartalar Caddesi ve İkiçeşmelik Caddesi'ni takip ederek Cumhuriyet Meydanı'na ulaşacak. 1969'a kadar yapılan tüm kutlamalarda bu güzergah kullanılırken, Büyükşehir Belediyesi'nin etkinliğiyle 43 yıl sonra “tarihi coşku”ya yeniden ulaşılmış olacak. Bu güzergah, en son 1969 yılındaki kutlamalarda kullanılmış, o tarihten itibaren bir daha bu yürüyüş gerçekleşmemişti.

  İŞTE 9 EYLÜL PROGRAMI


  İzmirliler, bu özel günü, Büyükşehir Belediyesi'nin 5 Eylül'den itibaren başlattığı etkinliklerle İzmir'e yakışan bir şekilde kutluyor. Bu etkinliklerin en görkemlisi hiç kuşkusuz 9 Eylül Pazar günü gerçekleşecek. Saat 09.00'da startı verilecek '90.Yıl Yol Koşusu' İnciraltı Dokuz Eylül Su Ürünleri Enstitüsü önünden başlayacak. 10 kilometrelik koşu, Cumhuriyet Meydanı'nda son bulacak.

  İŞTE 9 EYLÜL PROGRAMI
  Etkinlikler çerçevesinde saat 09.30'a ise tüm İzmirlilerin katılımıyla “90.Yıl Zafer Yürüyüşü' gerçekleşecek. Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Basmane Karakolu önünden başlayacak yürüyüş, Anafartalar Caddesi ve İkiçeşmelik Caddesi'ni takiben Cumhuriyet Meydanı'nda bitecek. Törenin ardından katılımcılar, saat 11.30'da Vasıf Çınar Meydanı'ndaki ‘Bir Destandır 9 Eylül' adlı fotoğraf sergisinin açılışına katılacak.
  Saat 18.00'de Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleşecek ‘Türk Yıldızları ve Solo Türk Akrobasi Gösterileri' kutlamalara ayrı bir renk katacak.
  Kutlamalar çerçevesinde, tüm bisiklet severlerin katılabileceği ‘9 Eylül Bisiklet Turu' düzenlenecek. Saat 18.00'de Konak Saat Kulesi önünden start alacak bisiklet tutkunları, turu Tarihi Havagazı Fabrikası'nda noktalayacak.
  Saat 20.30'daki Fener Alayı, bu yıl da Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayarak Gündoğdu Meydanı'nda sonlanacak. Kutlamaların son programı ise Gündoğdu Meydanı'ndaki Zerrin Özer konseri. Sevilen sanatçı İzmirli hayranlarıyla saat 21.00'de buluşacak.

  ŞANLI ORDUNUN GÜZERGAHI
  Tarihi kaynaklara göre İzmir'e ilk giren komutanlardan Yüzbaşı İhsan Hekimoğlu'nun anılarında İzmir'e Belkahve'den girildiğinden bahsedilerek şöyle deniyor:
  “9 Eylül sabahı Belkahve'den geçerek İzmir'in varoşlarını teşkil eden Halkapınar'a vasıl olduk. Öncü süvariden bir kısmı Belkahve'den Bornova üzerine inerek o cihetten İzmir'e girdik. Bir kısmı da doğrudan doğruya Basmane istikametine ilerledi ve İzmir'e ayak bastı. Bu suretle İzmir'e iki ayrı koldan girilmiş oldu.”

  İŞTE 9 EYLÜL PROGRAMI


  Türk ordusu, Gaziler ve Anafartalar Caddesi'ni takiben İkiçeşmelik istikametine doğru ilerleyerek Konak Meydanı'na ulaştı.
  Başka bir kaynakta ise, ilerlemek için birkaç farklı güzergahın kullanıldığına dikkat çekilerek şöyle yazıyor:
  “Türk ordusunun son durağı İzmir'e 9 Eylül 1922'de sabah 05.00'te Belkahve'den girildi. 2. Süvari Tümeni'nin 13. Alayı Binbaşı Atıf komutasında saat 09.00'da Bornova'ya ulaşmış ve Mersinli yoluyla İzmir'e ‘gir' emrini aldı. 1. Süvari Tümeni'ne ise Kadifekale'ye doğru ilerle emri verildi. Yüzbaşı Şerafettin iki bölük halinde öncülerini İzmir'e doğru yürütürken, süvariler Alsancak Garı'nı dolaşarak Gündoğdu'dan denize ulaştı. Saat 10.00'da Yüzbaşı Şerafettin komutasında Teğmen Hamdi ve Teğmen Ali Rıza ile beraber İzmir Hükümet Konağı'na Türk bayrağı çekilirken, aynı anda Sarı Kışlaya Yüzbaşı Zeki ve Kadifekale'ye de Teğmen Besim tarafından Türk bayrağı çekildi”.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı