Ege Haberleri

  Bu sefer tam tersi oldu

  HÜRRİYET/İZMİR
  21.04.2016 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz yıl yüzde 5'i  göç alan İzmir, en fazla iç göç alan 3’üncü kent  oldu. 126 bin 238 kişinin göç ettiği İzmir’in net göç rakamı ise 20 bin 849 olarak gerçekleşti.

  TÜİK, Türkiye’nin göç haritası istatistiklerini yayınladı. TÜİK verilerine göre İzmir’e iç göç, artış eğilimine geçti. Türkiye’nin 80 ilinden de göç alan İzmir’i en çok İstanbullular tercih etti. Buna göre 2015 yılında 16 bin 129 İstanbullu İzmir’e göç etti. İstanbul’u, 9 bin 184 kişiyle Manisalılar takip etti. Üçüncü sırada ise 8 bin 116 kişiyle Ankara yer aldı. İstanbul’dan İzmir’e göçü ve konut piyasasına yansımasını İzmir’in inşaat sektörünün önde gelen isimleri değerlendirdi.

  Bu sefer tam tersi oldu

  İzmirli elini çabuk tutsun

  Gözde Grubu Yönetim Kuru- lu Başkanı Kenan Kalı: İs- tanbullular’ın yaşamak için İzmir’i seçmesi bizim üç yıldır dile getirdiğimiz bir durumdu. İstanbul’un megapol olmasının getirdiği trafik ve pahalılık gibi sorunlar İstanbulluları İzmir’e yönlendiriyor. Özellikle İzmir - İstanbul Otoyolu’nun bitmesinin ardından bu göç daha da büyüyerek devam edecek. İzmir’in aldığı göç tablosuna bakınca en çok İstanbullular’ın ardından da Ankaralılar’ın İzmir’i seçtiğini görüyoruz. Bu da İzmir’in nitelikli göç aldığını gösteriyor. Zaten burada en önemli nokta ise gelen göçün niteliği. İzmir olarak, hızlı ve niteliksiz göç almanın önüne geçmemiz gerekiyor. İstanbul’dan gelen insan sayısına baktığımızda daha binde bir oranında. İstanbul ve Ankara’dan alınan göç arttıkça İzmir’deki kentsel dönüşüm de olumlu yönde hızlanacak. Aksi takdirde hızlı gelen niteliksiz göç, İzmir’in daha da sıkışmasına neden olacak. Benim İzmirlilere tavsiyem iş işten geçmeden ve İzmir’deki konut fiyatları İstanbul fiyatlarına gelmeden yatırımlarını yapmaları yönünde.

  Bu sefer tam tersi oldu

  Daha kaliteli konut sunuyor

  DRC Grup Kurucularından Onur Durmuş: İs-tanbul’da sosyal olanaklar ve ekonomi daha canlı olmasına rağmen yaşam kalitesi giderek azalıyor. İstanbullular, İzmir’de özellikle Çeşme, Urla ve Seferihisar gibi sayfiye yerlerinde oturmak istiyor. İzmir’in iklimi, insan yapısı ve İstanbula göre düşük olan trafik yoğunluğu, insanları cezbediyor. İnsanlar artık vaktinin çoğunu ev ve işyeri arasında geçirmek istemiyor. İzmir’de gelişen inşaat sektörü de daha kaliteli konutlar sunuyor. İzmir - İstanbul otoyolunun tamamlanmasıyla hem iş hem de oturma amacıyla İzmir’e daha çok insan gelecek. İzmir kısa süre içinde ekonomi ve kent yaşamı anlamında büyük gelişme kaydedecek.

  Bu sefer tam tersi oldu

  Bu kentin avantajı çok

  Tanyer İnşaat Yönetim Ku-rulu Başkanı Münir Tanyer : Bizim projelerimiz de dahil İzmir’deki inşaat projelerine en fazla talep İstanbullular’dan geliyor. İstanbul’dan yorulan, trafik, hava kirliliği, gürültü ve insan kalabalığından kaçan İstanbullular İzmir’i tercih ediyor. Bunun nedeni İzmir’in daha doğal, daha sakin ve daha yaşanabilir olması. Ayrıca yaşam İstanbul’a oranla çok daha ucuz. Sağlık ve beslenme açısından avantajlı. Tüm bu şartları göz önünde bulundurduğumuzda İzmir, yaşanacak kentlerin başında geliyor. Gelen göç bize İzmir’in konut açısından Türkiye’nin parlayan yıldızı olacağını gösteriyor. İstanbul’da işlerinden ayrılarak emekli olanların ilk etapta İzmir’i seçtiklerini artık hepimiz biliyoruz. İstanbul’dan İzmir’e gelen insan sayısı bundan böyle azalmayacak, daha da artacaktır.

  Bu sefer tam tersi oldu

  Cazibe merkezi oluyoruz

  Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır: Hızlı tren ve İstanbul Otoyolu’nun bitmesinin ardından İzmir’in diğer bölgelerle ulaşımı çok daha rahat bir konuma geliyor. Özellikle İzmir-İstanbul Otoyolu’nun iki kent arasındaki mesafeyi 3 - 3.5 saate indirecek olması İzmir’i cazibe merkezi haline getiriyor. Ayrıca Anadolu ile İzmir’in yakınlaşması İzmir’i daha da cazip kılıyor. Yatırımcıların da bu anlamda ilgisi çok arttı. İzmir büyük bir pazar. Bu yatırımların kente olumlu yansıması için bir an evvel İzmir olarak master planlarımızı yapmamız gerekiyor. Bütüncül ve bölgesel planlarla İzmir’i inşaat sektörü açısından yatırım yapılabilir bir kente dönüştürmemiz gerek. Planları oluşturmadığımız sürece, gelecek talep sadece yeni sorunların doğmasına neden olacak.

  Bu sefer tam tersi oldu

  Yeni merkezler oluşmalı

  Yücesoy İnşaat Yönetim Ku-rulu Başkanı Cem Yücesoy: İstanbul’dan İzmir’e yaşanan göç, beklenen bir durumdu. İzmir’in gelişen ekonomisi ve İstanbul’da yaşamın giderek zorlaşması bu durumu doğurdu. Bilindiği üzere İzmir’den İstanbul’a bir beyin göçü yaşanıyordu. Şu anda durum tersine döndü. Kent ekonomisinin yeni yatırımlarla büyümesiyle birlikte İstanbul’da yaşayan İzmirliler memleketlerine geri dönmeye başladı. Yapımı devam eden İzmir – İstanbul Otoyolu ve Ankara – İzmir yüksek hızlı tren hattı da bu süreci hızlandıracak. İstanbul ile başlayan bu göç dalgası, Anadolu’nun farklı kentleriyle devam edecek. Kent nüfusu giderek artacak. Bu nedenle merkez ilçelerin yerine nüfus yoğunluğunu yayacak yeni kent merkezleri oluşturulmalı. Kent altyapısı ve ulaşım olanakları da geliştirilmeli.

  Bu sefer tam tersi oldu

  Nitelikli göç artarak sürecek

  Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk: İstanbul'un hem yaşam tarzı hem de coğrafya olarak tek rakibi İzmir. İstanbul’un sosyal yaşamına, boğazına ve kültürüne alışmış insanlar bu yüzden ilk alternatif olarak İzmir’i düşünüyorlar. Her ne kadar İstanbul’dan İzmir’e göç eden insan sayısı fazla olsa da, çoğunluğu yüksek yaş grubundan oluşuyor. 2008 krizinden sonra daha fazla çalışan insanın ve iş dünyasının İzmir’i tercih ettiğini görüyoruz. Bunun nedeni de hem İzmir’de yeterli kalifiyeli elemanı bulabilmeleri hem de İstanbul’da iş esnasında trafik gibi nedenlerden dolayı boşa geçen vakti İzmir’de işe dahil edebilmeleri. Elbette İzmir’de kiraların ve emlağın ucuz olmasının da burada rolü var. İzmir - İstanbul Otoyolu’nun bitmesinin ardından bu trafik daha da yoğunlaşacak. Hep söylediğimiz gibi, İzmir uzun süredir bekleyen ve gerekli kalkınmayı gerçekleştiremeyen bir kentti. Buradaki iş dünyasının çoğunluğu KOBİ’lerden oluşuyor. Bu kesimin artık profesyonel şirketleşme yönüne evrilmesi gerek. Beklentimiz bu yönde. Böylelikle İzmir çok daha hızlı ilerleyecek. Nitelikli göç artmaya devam edecek. Bundan böyle İstanbul’dan ve diğer illerden nitelikli göçün artarak devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı