Ege Haberleri

  "İşsizlikteki tırmanış gençleri küstürdü"

  Hürriyet Haber
  23.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre işsizliğin geçen yılın nisan ayına göre binde 6 artarak yüzde 9.6 olduğunu, işsiz sayısının 2 milyon 821 bin kişiye ulaştığını söyledi. Son bir yılda nüfusun 884 bin arttığını, işgücündeki artışın 686 bin, istihdamdaki artışın 444 bin kişi olduğunu kaydeden Keçeci, ciddi sorun yaşandığını belirterek, şunları söyledi;

  3 kişiden biri kayıtdışı

  "Her dönemde olduğu gibi işgücü artışı, yine istihdam edilenlerin üzerinde gerçekleşti. 600 bin üniversiteli iş arıyor ve bunların çoğunluğunu da 35 yaş altı gençler oluşturuyor. İşgücüne katılma oranlarında da önemli bir değişiklik kaydedilemedi. İşgücüne katılma oranı yükselmedikçe veya kayıt dışında azalma olmadıkça işsizlik oranının düşmesinin çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Çalışan her 3 kişiden biri kayıt dışı çalışıyor. İşgücüne katılma oranı uzun zamandır yüzde 50 seviyelerinde dolaşıyor. İş gücü artışımız istihdam edilenlerin artışından hep daha fazla. Bu durum, büyüyen bir tehlikeye işaret ediyor. Genç nüfusun ve kadınlarımızın, işgücüne katılım oranını arttırmanın formülünü bulmalıyız. Üniversitelerimizden mezun olan gençlerimiz, daha mezun olmadan iş bulamama kaygısı yaşıyor."

  Kadınlar yeterli değil

  Kadınların iş hayatındaki eksikliğine de değinen Keçeci, "Kadınlarımızın işgücüne katılım oranı hep yüzde 30'larda geziyor. Kadınlarımızın işgücüne katılımını teşvik edici projeler göremiyorum. Siyasi iktidarların bu konudaki eksikliğimizi gözönünde bulundurarak, kadınlarımızı ev hanımı olmaya değil, işgücüne katılmaya sevk edecek projeler geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Değerlerimizi kullanmasını bilmeliyiz. Bunları sağlayabilirsek, ancak o zaman ülke hedeflerimize ulaşabiliriz" diye konuştu.

  Mutluluk yalnızlıkta

  İşsizlik konusunda ciddi sorunlar olduğunu, bunların üzerinde durulması ve gerekenin yapılması gerektiğini vurgulayan Keçeci, "Geçtiğimiz günlerde önemli bir kurum, Türkiye'deki genç işsizlerin 6 milyon olduğunu açıkladı. SOCAR Turkey Enerji Başkanı Kenan Yavuz, 'Bana gelen üniversite mezunlarının CV'lerinin hepsini çöpe atıyorum' dedi. İzmir'den bir sanayicimiz, eski EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, '1300 liraya hiçbir vasfı olmayan işçi arıyorum, bulamıyorum' dedi. Bunlar gerçekten çok önemli açıklamalar. 6 milyon genç işsizimiz var ama sıradan vasıfsız bir işçi bulamıyoruz.

  İnsanlar işe küstü

  Bizim iş dünyası olarak aradığımız ara eleman dediğimiz, yetenekli insanları bulamadığımız gibi, vasıfsız işçileri de bulamaz hale geldik. İnsanlar artık işe küstüler, bulunan işleri beğenmeme duygusuyla iş aramıyorlar. Ocaktan bu yana işsizlik ödeneğine başvuranların sayısı ikiye katlanmış. Her şeyden ümidini kesmiş ve mutluluğunu yalnızlıkta arayan insanlar topluluğunun içinde yaşıyoruz" dedi.

  Elbirliğiyle çözebiliriz

  Keçeci, eğitim sistemindeki aksaklıklar nedeniyle gençlerin iş dünyası için yetiştirilemediğini söyledi, şöyle devam etti: "Yetenekli insanlarımızı nasıl değerlendireceğiz? İnsanlarımızı, nasıl yetenekli hale getireceğiz? Bunlar üzerinde durmalıyız. Eğitim sistemimizdeki aksaklık nedeniyle, maalesef gençlerimizi iş dünyası için yetiştiremiyoruz. Bu sadece devletin işi değil. Bunu elbirliği ile yapmak zorundayız. Ülkemizin gelişmesi, sanayiye ve ihracatımıza bağlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun için de yapmamız gereken istihdam ve ihracat konusunda bizlerin desteklenmesidir. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sanayicilerimizi tamamen küstürmeden acil önlemler alınmalı."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı