Ege Haberleri

  İşsiz kalınca yarım saatte is kurdular

  Arzu ÇETİK / İZMİR (DHA)
  14.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Henkel Turyağ’da yıllarca yönetici olarak çalıştıktan sonra fabrikanın taşınmasıyla işsiz kalan Gediz Ersin ile Dilek Erton, fitness spor salonlarına farklı bir sistem getirdi, beş şubeye ulaştı.

  TURSİL gibi Türkiye’nin ilk çamaşır yıkama deterjanını üreten İzmir’in asırlık fabrikası Henkel Turyağ’ın taşınması, iki bayan yöneticisini farklı bir sektöre kazandırdı. Kendi işlerini kuran Gediz Ersin ile Dilek Erton, girişimciliklerini Amerika’da doğup gelişmiş, sadece kadınlara yönelik 30 dakikalık sporu içeren sistemi Türkiye’ye getirmekle ortaya koydu. Bayraklı’daki Henkel Turyağ’da yıllarca çalışan Gediz Ersin ile Dilek Erton, Türkiye’de pazar hacmi gittikçe genişleyen fitness spor salonlarına farklı bir sistem getirdi. Amerika’ya yaptıkları seyahatlerde sıkça duydukları, 30 dakikalık spor yapılmasını içeren sistemi Türkiye’ye getirmek isteyen Ersin ve Erton, Turyağ’ın taşınmasına karar verilmesi üzerine 2007 Ağustos ayında işten ayrıldı. Ersin ve Erton, ertesi gün Amerika’ya gitti.

  İlk salonlarını açtılar

  Üç hafta kaldıkları Amerika’da çeşitli eğitimler aldıktan sonra, kontratları imzaladılar ve Ekim 2007’de Bornova’da ilk salonlarını açtılar. Üzerinden neredeyse bir yıl geçmeden, şube sayıları 5’i buldu. ODTÜ Kimya Bölümü mezunu Erton ile Ege Üniversitesi Kimya Bölümü’nden deploma sahibi Ersin, Amerika’da 1970’li yıllara dayanan, dünyada 14 ülkede 300’den fazla salonu bulunan Shapes For Women şirketinin Türkiye’deki tek yetkilisi oldu. Ersin, "İlk tanıtımımızı İstanbul’da 2007 Aralık’ta CNR EXPO Center’da ’Bayim olur musun?’ adlı Franchising Fuarı’nda yaptık. İlk bayimizle bu fuarda tanıştık. İlk bayiliğimizi İstanbul’da Mimar Sinan’da Mart ayında verdik. Ardından şubeleşme sürecimiz başladı. Birisi İstanbul Çengelköy, diğeri İzmir Çiğli’de olmak üzere 2 şubemiz bu ay açılacak. İzmir Karşıyaka, Bornova, İstanbul Mimar Sinan, Eskişehir, Balıkesir olmak üzere şu anda 5 şubemiz var. 2008 yılını 10 şube ile kapatmak istiyoruz. 2010 sonunda 50 şube hedeflediğimizi de daha şirketi kurduğumuzda belirtmiştik" diye konuştu.

  Fitness salonları çok tutuldu

  Shapes For Women, Amerika’nın Teksas eyaletinde 1970’li yıllarda ilk olarak sağlık sektörüne hidrolik rehabilitasyon aletleri üretimiyle başladı. Daha sonra bu alandaki tecrübesiyle fitness sektörüne yöneldi. Şu anda sadece Amerika’da değil, İngiltere, Meksika, İrlanda, Kore, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Hindistan ve Nijerya gibi dünyanın pekçok birçok ülkesinde zincirler oluşturdu. Shapes For Women’da itme çekme gücüyle çalışıldığı için enine kaslardan çok boyuna kaslar çalışıyor.

  Satmak için inanmak şart

  Bayilerinin sistemi tanıyan üyelerden olduğuna dikkat çeken Ersin, "İnsanlar kendileri fayda gördükten sonra sisteme daha çok inanıyor. Kendiniz inanacaksınız ki satabilesiniz. Biz de kendimiz inandık sattık. Bize inanan üyelerimiz de bayilerimiz olmaya başladı" dedi. Bu sporun sadece kadınlara yönelik olduğunu vurgulayan Ersin, "Salonu açmadan önce, pazar araştırması yaptık. Kadınların, spor salonundan beklentilerini hijyen, politik görüşten bağımsız olarak erkeklerle olmama, seans usulü ve sürenin uzun olmamasını istediklerini gördük. Shapes For Women olarak, 30 dakikada, step aerobik ve fitnessın kombinasyonunu yapıyoruz. Hijyen kurallarına uygun, eğitimli antrenörlerimizle, disiplin içinde çalışıyoruz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı