Ege Haberleri

  İşkence köprüsü

  Turan GÜLTEKİN/ İZMİR (DHA)
  14.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üç köy Yunan’dan kalma 90 yıllık tahta köprüyü kullanıyor. Sırat köprüsünden farksız köprüden korkarak geçen köylüler artık yenisini istiyor.

  İZMİR’in Bayındır İlçesi’ne bağlı Yeşilova, Canlı ve Çıplak köylerinde yaşayan vatandaşlar tarlalarına “Yunandan kalma” dedikleri 15 metre uzunluğundaki ince demir ayaklar üzerine oturtulmuş Devlet Demiryolları’nın eski travers tahtalarından oluşan köprüden geçiyor. Yağmurlu havalarda sular altında kalan tarlalarına ulaşmakta büyük güçlük çeken köylüler, çektikleri çilenin bitmesini üretim yapmak istediklerini söyledi.
  Traktörü zor çekiyor
  Köprünün, Küçük Menderes Nehri’nin kollarından birinin üzerinde olduğunu söyleyen Yeşilova Köyü Muhtarı Kemal Kırtaş, “Burası bizim Köprübaşı dediğimiz yer. Üç köyde yaşayan vatandaşlar tarlalarına ancak bu köprüyü geçebilirlerse gidiyor. Bu köprü ben kendimi bildim bileli var. Köyün büyükleri köprünün Yunanlılar tarafından yapıldığını söylüyorlar. Yunan mı yapmış İngiliz mi yapmış bilemeyiz ama 90 yıllık köprüyü kullanmaya muhtacız. Yağmurlu havalarda gitmemiz ise neredeyse imkansız hale geliyor. Devlet Demiryolları’ndan geçtiğimiz yıl kullanmadıkları raylar arasına döşenen tahtaları aldık koyduk ama onlar da yağmurlarla çürüdü. Kırıldı kırılacak. Köprünün ince demir ayakları traktörleri bile zor taşıyor” diye konuştu.

  MUHTAR: PARAMIZ MAZOTA GiDiYOR

  Köylerin ortasında kalan yaklaşık 20 bin dönüm alanda kışlık sebze ektiklerini ancak bunu pazara sunamadıklarını dile getiren Muhtar Kırtaş, “Kamyonlar köprüden geçemediği için mahsülü traktörlerle taşımak zorunda kalıyoruz. Üretiyoruz ama aldığımız para traktörün mazot parasına gidiyor. Köylü perişan oldu. Bu köprünün bir an önce yapılması hem bizim hem de bizim mahsüllerimizle beslenen köylünün işine yarayacak” dedi. Konuyu inceleyen İzmir İl Encümen Üyesi Mehmet Şenel, Bayındır’daki yolun hizmet yolu olarak geçtiğini bu nedenle de İl Özel İdaresi tarafından yapılamadığını belirterek, “Bu yolun öncelikle köy yolu ağına alınması gerekiyor. Önerge vereceğim ardından da köprünün bir an önce yapılması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı