Ege Haberleri

  İşitme engelli futbol kaptanına kulak verin

  Ergin KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  23.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA’da geçen temmuz ayında düzenlenen İşitme Engelliler Dünya Futbol Şampiyonası’nda milli takımımız zafer kazandı. Şampiyonluk kupasını, takımdaki tek İzmirli olan kaptan Cem Göksel Çamdereli kaldırdı.

   


  Doğuştan bir kulağında yüzde 85, diğerinde 90 işitme kaybı olan 34 yaşındaki Cem, “2008’de dünya ikincisi olan ekibin bir parçasıydım. 2011’de ise futsal milli takımıyla dünya ikincisi olduk. Bu yıl Mısır’ı 1-0 yenerek dünya şampiyonu olduk. Seneye Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki Defolimpik Oyunları’nda altın madalya kazanıp, jübilemi yapacağım” diyor.

  Asla vazgeçmeyin
  Futbolla çocukken tanışan Cem, Altınay, Göztepe (A) Genç, Yolspor ve Maliye takımlarında top koşturdu, ancak kulaklarındaki sorun yüzünden profesyonel olamadı. Buna karşın fotbola ilgisi körelmedi. Sonunda gazete haberlerinden bir işitme engelli milli takımımız olduğunu öğrendi.
  1999’daki seçmelerde, futbol altyapı sayesinde ön plana çıktı. Ve, “Ay yıldızlı forma bana hayal bile edemeyeceğim mutluluklar yaşattı. Benim gibi işitme engelli kardeşlerim, ilgi duydukları sporda yetenekleri varsa, vazgeçmesinler. Onlar da benim gibi şampiyonluklar yaşayabilir” diyor artık.

  İşitme engelli futbol kaptanına kulak verin

  Profesyonellik yolu
  Cem, işitme engellilerin oynadığı futbolun, kulakları sağlamlardan farksız olduğunu vurguluyor, kendilerine profesyonellik yolunun açılmasını istiyor. Bölgesel Amatör Lig’de oynayan çok sayıda işitme engelli olduğunu söyleyen deneyimli sporcu, “Futbol federasyonu bu konuda bizlere kucak açmalı. Kendimi övmek istemem, ama profesyonel olabilseydim, PTT 1. Lig’deki bir takımda kendime yer bulabilirdim. Benim gibi çok sayıda işitme engelli yetenekli futbolcu var” diyor.

  Spor kulübü de kurdu

  Bornova İşitme Engelliler Spor Kulübü’nün kurucusu olan Cem, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yardımıyla çok sayıda işitme engelliye spor yaptırabileceklerini de söylüyor:
  “Milli takıma giden tek İzmirli benim. İzmir BŞB imkan sağlarsa, Türk futbolunun altyapı kaynağı olan İzmir, işitme engelliler milli takımına çok sayıda adam gönderebilir.”
  Gençlik ve Spor Bakanlığı’na da ödül yönetmeliği konusunda seslenen Cem Göksel, “Uluslararası başarılarda verilen ödüllerin, sağlam sporculara yaklaşmasını talep ediyoruz. Biz başarı kazanıp, milli marşımızı çaldırdığımızda, sağlam sporculara cumhuriyet altını olarak verilen ödülün dörtte birinden bile az alıyoruz” dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı