Ege Haberleri

  İşe sevinirken açıkta kaldık

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  26.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÖSYM, üniversitelerden paramedik olarak mezun olanların KPSS’i ile gündeme geldi. İddiaya göre, ÖSYM adaylardan puanı düşük olanları yerleştirdi. Puanı yüksek olanlar açıkta kaldı.

  EGE ve Dokuz Eylül üniversitelerinin ambulans acil yardım teknikerliği meslek yüksekokulundan mezun olan adaylar, büyük umutlarla 28 Kasım 2010’da KPSS’ye girdi. Adaylar, bu sınavdan aldıkları puanlarla Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme - Sağlık Teknikeri Acil Tıp Teknikeri kadrolarına başvurdu. Bin 752 boş sözleşmeli kadrosu için adaylardan tercih yapmaları istendi.
  Adayların, verilen 6 farklı kod, 6 farklı bölüm ismiyle yaptıkları başvurular kabul edildi. Önceki gün de yerleştirme sonuçları açıklandı. İzmir’den 11 aday, birlikte okudukları arkadaşlarından daha yüksek puanları olmasına, aynı tercihlerde bulunmalarına karşın onlar bir yerlere yerleştirilirken, açıkta kaldı. ÖSYM kurbanı olduklarını öne süren gençler, Türk Sağlık- Sen’e başvurup, destek istedi. Nitekim, gençlerin yasal yollardan haklarını arayabilmeleri için şube avukatı Mesut Kılıç’ı dava açması için harekete geçiren Türk Sağlık- Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, adayların sorunlarını diye getirdi. Doğruyol, adayların yasal haklarını aramalarına yardımcı olacaklarını söyledi, şöyle konuştu:
  ÖSYM’nin hatası
  “Genel adı paramedik olan bölümün YÖK tarafından paramedik, ambulans ve acil yardım teknikerliği, ilk ve acil yardım şeklinde 2 yılda üç kez ismi değiştirilerek kavram kargaşasına yol açılmıştır. Son atamalarda yaşanan sıkıntı tamamen ÖSYM’nin hatasından kaynaklanmaktadır. Bir adayın puanı 15 tercihe de yetmesine karşın maalesef açıkta kalmış, daha az puanı olan paramedikler yerleştirilmiştir. Öncelikle içeriği aynı olan bu okulların tek isim altında toplanması ve paramedik arkadaşlarımızdan atamaları yapılanların iptal edilerek, yeniden atamaların yapılması ve açıkta kalan arkadaşlarımızın da yerleştirilmesidir. Kurumun hatası bireylere kesilmemelidir.”1752 sözleşmeli kadrosuna yaklaşık 2 bin paramediğin başvurduğunu tahmin ettiklerini belirten adaylar, puanları tutmasına karşın tercih ettikleri kadroların boş kaldığını vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı