Ege Haberleri

  İşadamı jeotermal enerjiye de talip

  Hürriyet Haber
  14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİRLİ işadamları, elektrik, doğalgaz ve rüzgár enerjisinin ardından gözünü, jeotermal enerjiye dikti. Ege'nin termal enerji kaynakları açısından çok zengin olduğunu belirten İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, ‘‘Bu kaynakların verimli kullanılması için özel sektörün devreye girmesi şart'' dedi.

  BOLÇOVA, Seferihisar, Aliağa, Dikili, Bergama, Doğanbey, Çeşme, Alaçatı, Salihli, Denizli ve Afyon'daki kaynakların büyük bir potansiyel olduğuna işaret eden Demirtaş, ‘‘Balçova'da 7 bin, Afyon'da ise 5 bin konut jeotermal enerjiyle ısınıyor. Diğer bölgelerde ise bu enerji sadece kaplıca turizminde kullanılıyor'' diye konuştu.

  JEOTERMAL kaynaklara sadece Özel İdareler'in yatırım yapabildiğine dikkati çeken Demirtaş, devletin kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle de yatırımların kaplumbağa hızıyla sürüdüğünü söyledi. Demirtaş, temiz enerji olan jeotermal kaynaklarının, atıl kapasite olarak durması için özel sektörün önünün açılmasını istedi.

  TERMAL su kaynaklarının arama, işletme ve kontrolünü düzenleyecek bir yasanın çıkarılmasını isteyen Demirtaş, enerjinin kentlere dağıtımı ve kullanımının sağlanmasında özel sektörün devreye girmesi gerektiğine dikkati çekti, ‘‘Özel sektör devreye girerse, doğal enerji kaynakları atıl kapasite olarak kalmaz'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı