Ege Haberleri

  İş kurmak isteyen engelliye 36 bin liraya kadar hibe

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  17.09.2015 - 17:12 | Son Güncelleme:

  MANİSA Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Salim Eroğlu, kendi işini kurmak isteyen engellilere, proje ürettikleri takdirde 36 bin TL'ye kadar hibe destek sağlandığını söyledi.

  Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Salim Eroğlu, Türkiye İş-Kur Genel Müdürlüğü tarafından Ocak 2015 tarihinde engelliler için başlatılan bir uygulama ile iş kurmak isteyen engellilere maddi destek sağlandığını dile getirdi. Engelli vatandaşların istihdama sağlanması amacıyla her türlü çalışmayı yaptıklarını dile getiren Eroğlu, özelikle haftanın salı ve perşembe günleri engellileri, işçi arayan firmalarla görüştürdüklerini ve istihdamlarına katkı sağladıklarını söyledi.

  İş kurmak isteyen engelliye 36 bin liraya kadar hibe

  Birçok engellinin hayalinin kendi işini kurmak olduğunu söyleyen Eroğlu, "Engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları İş-Kur Genel Müdürlüğü'müze ait fonda biriktiriliyor. Müdürlük olarak tahsil ettiğimiz cezaları bu fona aktarıyoruz. Direk fona aktırdığımız için Manisa ile ilgili olarak fonda ne kadar biriktiğini bilmiyoruz. Bu biriktirilen fondaki paralar iş kurmak isteyen engelli vatandaşımıza aktarıyoruz. Kendi işini kurmak isteyene ve en az yüzde 40 oranında engelli raporu olan kişilere, 2 Bin TL Kuruluş İşlemleri Desteği, 4 Bin TL İşletme Gideri Desteği, 30 Bin TL kuruluş desteği olmak üzere toplam 36 bin TL hibe veriliyor. Bunun için engelli vatandaşımızın bize bir iş projesi ile başvurması gerekiyor. Başvurduğu proje İl İstihdam Kurulu'nda incelendikten sonra ön onayı alıp, genel müdürlüğümüze gönderiliyor. Eğer genel müdürlüğümüz projeyi onaylarsa 36 Bin TL'ye kadar olan hibe kredi müdürlüğümüze gönderilip engelli vatandaşımıza teslim ediliyor" diye konuştu.

  İş-Kur Genel Müdürlüğü tarafından Ocak ayından beri başlatılan uygulama çerçevesinde il genelinden toplam 4 projeyi onaylanmak üzere gönderdiklerini belirten Eroğlu, "Sekreterlik, Seracılık, Kuaförlük ve Emlak Danışmanlığı konularındaki projenin onaylanması için genel müdürlüğümüze gönderdik. Şuanda onaylarını bekliyoruz. Engelli vatandaşlarımızın bu fırsatı kaçırmamalarını istiyoruz. Kurmak istedikleri işi hayata geçirebilirler. Engellerini iş hayatına atılarak aşabilirler" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı