Ege Haberleri

  İş kazalarında sorumlu işveren olmalı

  Ferah IŞIK / DENİZLİ
  06.12.2014 - 01:15 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Girişimci Teknik Elemanlar Derneği Başkanı Mehmet Ertuğrul, son dönemde gündeme gelen iş kazalarının faturasının mühendislere çıkarıldığını, işverenden maaşını alan bu kişilerin işsizlik korkusuyla sağlıklı denetleme yapamadığını, yasaların yeniden düzenlenmesi ve iş kazalarında ilk sorumlu kişinin işverenin olması gerektiğini söyledi.

  İş Güvenliği Uzmanı, Tekstil Mühendisi ve Denizli Girişimci Teknik Elemanlar Derneği Başkanı Mehmet Ertuğrul; 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü'nde Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. Tüm yaşam koşulları mühendislik vizyonuna göre şekillendiğini vurgulayan Mehmet Ertuğrul, tüm mühendislerin gününü kutladı.

  "İŞ KAZALARINDA İLK SORUMLU İŞVEREN OLMALIDIR"
  Soma ve Ermenek'te maden, İstanbul'daki asansör facialarının tüm faturasının mühendislere kesildiğini belirten Ertuğrul, "İş kazalarından sonra ilk suçlanan mühendisler oluyor. Daha fazla kar etme çabası içinde olan işverenlerin yanında çalışan mühendislerin mühendislik hizmetleri yetersiz olur. Bu tür yerlerde çalışan ve işini doğru yapan mühendisler işsiz kalıyor. Kazalardan sonra mühendisler yargılanıyor ama işverenler hesap sorulamıyor. Maaşını işverenden alan mühendis ve iş güvenliği uzmanları sağlıklı denetleme yapamıyor. Ermenek'te göz göre göre su patlaması oldu. Bu patlamanın olacağını maden mühendisinin bilmesi gerekiyordu. Belki de uyardı, işveren dikkate almadı. Yasalar yeniden düzenlenmeli. İş kazalarında ilk sorumlu işveren olmalıdır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı