Ege Haberleri

  İş dünyasından 2011 uyarısı var

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  02.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski bir yıla veda ederken yeni beklentilerini dile getiren İzmir iş dünyası, özellikle işsizliğin çözümü konusuna vurgu yaptı. 2011’deki genel seçimler öncesinde bu sürecin iyi yönetilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

  2010 yılında kente yeni yatırımcı çekmek, ihracat pazarlarını geliştirmek ve üretimi artırmak için çaba gösteren İzmirli iş insanları, geçtiğimiz yılın değerlendirmesini ve gelecek yıldan beklentilerini dile getirdi.
  YORGANCILAR’DAN    ÖNEMLİ UYARILAR
  Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ise, “Her şeyin yolunda gittiğini varsayarsak, 2010 yılında krizin olumsuz etkilerini telafi etmeye çalışmış Türkiye’de 2011 yılının da artık 2009 yılını unutturmasını ümit ediyoruz. Türkiye her zaman ifade ettiğimiz gibi bir çok kritik başlıkta potansiyeli çok yüksek olan bir ülkedir. Siyasi kaoslar yaşanmadığı ve dışarıdan olumsuz etkilenmeler olmadığı sürece, Türkiye kaldığı yerden yoluna devam edecek ve yeni pazar arayışları ile mevcut durumunu güçlendirebilecektir. Ancak burada siyasi iradenin de beklenen reformları, iyileştirmeleri yapması gerekmektedir” dedi. İzmir için de değerlendirme yapan Yorgancılar, “Türkiye’den yerele dönüp baktığımızda, özellikle de liman sorununun üstesinden gelmiş, bölgedeki demiryollarını limanlara bağlamış, konteyner limanı olan, lojistik merkez haline gelen ve teşviklerle desteklenen bir İzmir için gelecek oldukça umut verici görünmektedir” diye konuştu. Yorgancılar, 2011’de yapılacak genel seçimlere ilişkin ise bu sürecin çok iyi yönetilmesi gerektiğini vurgulayarak “Seçim ekonomisinin devreye sokulması endişeleri karşısında Sayın Ali Babacan’ın, Sayın Başbakan’ın ekonomi yönetimine açık bir talimat vererek, ‘Mali disiplinden taviz ve seçim ekonomisi havası oluşturacak, o anlama gelebilecek hiçbir uygulama istemediğini’ açıklamasından memnuniyet duymaktayız. Zira şu anda
  Türkiye ekonomisi açıklanan son rakamlarla krizden çıkış sinyalini vermiştir. Artık bazı göstergelerde kriz öncesi oranlara ulaşılmıştır. Bu ivmeyi riske atacak her türlü popülist uygulamalardan kaçınılmalıdır” dedi.
  DEMİRTAŞ İŞSİZLİĞE DİKKAT ÇEKTİ
  İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise 2010 yılına tedirgin bir giriş yapıldığını, AB gibi önemli pazarlarda sıkıntının sürdüğünü ifade ederek Türkiye’nin özellikle kriz sürecinden sonra küresel ekonominin yıldızı haline geldiğini vurguladı. Demirtaş, 2010 yılının ilk 9 aylık sürecinde yüzde 8.9’luk büyüme kaydedildiğini belirterek yüksek büyümenin büyük çoğunluğunun özel sektör yatırımları ve tüketim harcamalarından kaynaklandığına dikkat çekti. Demirtaş, işsizlik oranlarının ise hala yüksek olduğu uyarısında bulundu. İç talebin de hala yüksek seviyelere gelmediğini belirten Demirtaş, “Ancak 2011 sonuç olarak yeni bir yıl. Biz umutluyuz. Birçok beklentimiz de var. Ancak 2011 yılının kayıt dışı ile mücadele yılı olmasını istiyoruz. İç ticaretin düzenlenmesi ve Büyük Mağazalar yasa tasarısının artık hayata geçirilmesi ve Türk Ticaret Kanunu’nun çıkarılması da önemli beklentilerimiz arasında” dedi.

  UMUTLU BAKIYOR

  İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı İlknur Denizli, 2010 yılını beklentilerinin çok üstünde bir büyümenin yaşandığı ve krizin etkisini çok hızlı atıldığı bir yıl olarak değerlendirdi. Temel olarak en ciddi rahatsızlığın istihdam rakamları ile ilgili olduğunu kaydeden Denizli, kalıcı bir iyileşmenin ise uzun zaman alacağını kaydetti. Denizli, önümüzdeki yıl yine en önemli sorunun istihdam olacağını belirterek “Ancak seçimin olumsuz etkisini görmezsek büyüme devam edecektir. Yakın tarihli seçimlerde de gördük ki ciddi olarak seçim ekonomisi uygulanmıyor. Aynı hassasiyetin gösterileceğini düşünüyorum” dedi.

  BAŞARILI DEĞiLDi

  Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Başkanı Hüseyin Porsuk, 2010 yılının iş dünyası açısından çok başarılı bir yıl sayılamayacağına dikkat çekerek “Çünkü istihdamda ve üretim performansında düşme devam etti ya da yükselme olmadı. Devletin verdiği birtakım resmi veriler iyi yönde görünüyor ama sanayici artık önünü net göremediği için işini büyütmekten çekiniyor” dedi. Porsuk, 2011 yılı ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “2011’de şahsen beni korkutan seçim ekonomisi uygulanacak olması. İstikrar devam ederse belki yükselişe geçemeyiz ama, yatay gitmek de büyük bir şanstır. Uluslararası ticarete baktığımızda çoğu ülke durumunu düzeltebilmiş değil.”

  TEMİZOCAK: İŞSİZLİK ÇÖZÜLMELİ

  Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak, 2011 yılının ekonominin gelişmesine çok daha fazla katkı sunacak bir yıl olmasını dileyerek, “Şimdi göreceli olarak rahat gidiyoruz ama bu yeterli değil. Türkiye’nin ve İzmir’in potansiyeli daha fazla. Önümüzdeki yıl özellikle işsizliğin mutlaka çözülmesi, iş barışının sağlanması gerekiyor. Hasır altına itilmiş sorunlar çözüme kavuşturulmalı” diye konuştu. Temizocak, seçim ekonomisi endişeleri ile ilgili olarak da “O eşyanın tabiatında vardır, aksini beklemek mümkün değil. Şöyle bir düşünülürse başta perakende sektörü olmak üzere seçim, ekonomiye hareket de getirecektir. Ancak enflasyonla ilgili sorun doğuracağını sanmıyorum. Önlemi mutlaka alınır” değerlendirmesini yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı