Ege Haberleri

  İş dünyası 2012 icin ‘DİKKAT’ diyor

  Hürriyet Haber
  01.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ekonomiye yön veren kuruluş temsilcileri yeni yıl beklentilerini dile getirirken, temkinli olunmasını istedi. İç tüketimi kısmadan gereksiz ithalata önlem alınması gereği vurgulandı, biraz yavaşlasa da büyümenin sürebileceğini bildirdi.

  Ender Yorgancılar
  Üretimden başka çare yok

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da ekonomideki cari açık gibi kırılganlıklardan da ciddi endişe duyduklarını kaydetti. “2012 yılında küresel piyasalara dair olumsuz öngörüler, zor günlere önemli bir işarettir” diyen Yorgancılar, sürdürülebilir olmayan ve ithalata bağımlı olan büyümeye sahip olan Türkiye’deki yüksek oranlı büyümenin korkuttuğunu söyledi. Yorgancılar, sürdürülebilir büyümenin birinci yolunun üretim olduğunun altını çizdi.

  Ekrem Demirtaş
  Kötümser değil tedbirli

  İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş,  “İç tüketimi çok kısmadan gereksiz ithalata önlem alınarak büyümeye devam edilebilir” dedi, yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguladı. Demirtaş, 2012’de enflasyon ve faizlerde çok büyük yükselmeler beklemediklerini ancak cari açığın en büyük sorun olmaya devam edeceğini söyledi. Demirtaş, üyelerine yatırım yaparken öz kaynak kullanmalarını, ihracata ağırlık vermelerini tavsiye ederek “Umutsuz değiliz. İş dünyası olarak kötümser değil tedbirli olmalıyız” diye konuştu.

  Hüseyin Porsuk
  Sağlam adımlarla gitmeli

  Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Başkanı Hüseyin Porsuk da 2011’in gerçekten zor geçtiğini belirterek, “Doların 1900 TL sınırına dayandığı bir ülkede ne istenen ihracat bağlantısı gerçekleşebilir, ne cari açık düşürülebilir. 2012’nin çok daha ağır geçeceğini tahmin ediyorum. Ticaretle uğraşan tüm arkadaşlarımıza bir kere özellikle 2012 yılında daha sağlam adımlarla gitmeli ve borçlanmadan kaçmalı. Özellikle döviz borçlanmalarından uzak durmalı” diye konuştu.

  Temel Aycan Şen
  Girişimcilik ruhu kaybolmaz

  Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Temel Aycan Şen ise tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini ancak girişimden de vazgeçmenin mümkün olmadığını savunarak moral verdi. Zor geçen 2011’in ardından 2012 için yazılan kötü senaryoların küresel dünyaya entegre olmuş Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken Şen, “Bunlar olabilir ancak ekonomi ne kadar kötüye giderse gitsin girişimcilik ruhu kaybolmaz. Kriz dönemindeki girişimler kriz sonrası döneme hazırlıktır. Temkinli davrananların yanı sıra girişimcilik yaparak atak davrananlar da kazanacaktır. Umutsuzluğa kapılmanın anlamı yok. Önemli olan işi iyi planlayıp azimle çalışmak” dedi.

  Bülent Akgerman
  Ekonomi soğumaya başladı

  Ege Sana-yici ve İşadam-ları Derneği (ESİAD) Başkanı Bülent Akger-man da “Büyümede Çin ile yarışan Türkiye’yi, fırtınalar kopan Avrupa’yı ve bahar yaşayacak olan Afrika’yı tüm dünya nefesini tutup izledi. Dış politikada iyice sivrilerek pozisyonumuzu kuvvetlendirirken maalesef içeride, Kürt sorununa sonuç odaklı yaklaşamadık. Cari açık problemimiz ciddiyetini korurken ekonomimiz soğumaya başladı” değerlendirmesini yaptı. Tüm dünya gibi Türkiye için de ekonomik açıdan daha zorlu geçecek 2012’de yüksek dalgalanmalar beklemediğini de dile getiren Akgerman, “Orta Vadeli Program’daki hedeflerin tutturulacağına inanıyor, yeni Türk Ticaret Kanunu ile iş dünyasının çok farklılaşacağını düşünüyorum” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı