Ege Haberleri

  İnşaatta rota İzmir

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  20.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerika ve Avrupa’da yaşanan ekonomik sıkıntılarla yeni pazar arayışlarına giren inşaat şirketleri, İzmir’e yöneldi. Amerikalı Magellan da kente yatırım planlayanlar arasında.

  DÜNYANIN en yüksek gökdelenlerinden biri olan 82 katlı Aqua Tower’ı inşaa eden Amerikalı Magellan, İzmir’e yatırım yapmayı planlıyor. Kavuklar’ın davetlisi olarak kente gelen firma, ‘Yeni Kent Merkezi’nin olduğu bölgede yüksek katlı lüks yapılar üretmeye talip. Ayrıca son günlerde İzmir gündemini meşgul eden stadyum konusunda çalışmak istiyor.

  ‘Yeni Kent Merkezi’ başta olmak üzere İzmir’de çeşitli  incelemelerde bulunan Amerika’nın önde gelen inşaat firmalarından Magellan Development Group Başkanı David J. Carlins, kenti çok beğendiğini belirtti. İzmir’e ilk kez gelen Carlins, kentten çok etkilendiğini ifade ederek, “Daha endüstriyel bir şehir tasarlamıştım kafamda. Ama daha yaşanabilir, doğal ve turistik bir manzara ile karşılaştım. Burada projeler üretmek isteriz. Bunun için bir süre yok kafamızda ama uygun bir alternatif çıktığında hemen yatırıma başlayabiliriz. Biz daha çok yüksek katlı yapılar üretiyoruz. Bu doğrultuda da İzmir’de de 35 katın üzerinde lüks yapılar inşa etmeye talibiz” dedi. Carlins, ayrıca İzmir’e stadyum konusunda da yatırım yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

  Gecekondu dikkati

  Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk ise, grupla yaklaşık 1.5 ay önce tanıştıklarını belirterek, “İzmir’deki yatırım imkanlarını göstermek üzere davet ettik. Turan Bölgesi’nde incelemelerde bulundular. Özellikle çok değerli bir yer olan Bayraklı’da bulunan gecekondular dikkatlerini çekti. Ama gezi çok verimli geçti. Önümüzdeki süreçte birlikte proje üretmemiz söz konusu olabilir. Yatırımın gerçekleşmesi İzmir’e büyük bir katkı koyacaktır” dedi.

  YENİ PAZAR

  Avrupa ve Amerika’da yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından inşaat firmalarının yeni pazar arayışlarına girdiğine dikkat çeken Kavuk, “Bizde bu arayışta olan firmaları kente çekmeye çalışıyoruz. Buradaki maliyetlerinde uygun olması onlar için çok cazip. Dolayısıyla bu pazar onlar için iyi bir seçenek. Bunu iyi değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.

  ÇEVREYE DUYARLI

  Yenilikçi mimari tasarımı yüksek inşaat kalitesi ile buluşturan Magellan, çevreye duyarlı kentsel yapılar geliştiriyor. 1996’da kurulan Chicago merkezli şirketin, her projesi LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik)) sertifikalı çevreye duyarlı uygulamalar içeriyor. Bugüne kadar birçok önemli projeye imza atan Magelllan, 60’ın üzerinde ödüle sahip. 2010 verilerine göre kurum, konut ve ticari projeleri için 2 milyar doların üzerinde bir miktarı finans etmiş durumda.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı