Ege Haberleri

  İnşaatta reçete kentsel yenileme

  Burcu TANER, (DHA)
  16.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yılın ilk yarısında dünyada ve Türkiye’de ekonomik büyümede gözlenen yavaşlama, inşaat sektöründeki büyüme oranlarına da yansıdı, istihdam geriledi.

  İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, 2012 yılının ilk aylarında inşaat sektöründeki büyüme ve istihdamda ciddi gerilemeler olduğuna dikkat çekerek, yeniden iki haneli büyüme rakamları için kentsel dönüşüm, Afet Yasası ve yabancılara mülk satışı konularının düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda İnşaat Yüksek Mühendisi olan Kazançoğlu, yılın ilk 6 ayında dünyada ve Türkiye’de ekonomik büyümede yavaşlama gözlendiğini, bu yavaşlamanın inşaat sektöründeki büyüme oranlarına da yansıdığını dile getirdi. Sektörün inşaat malzemesi de dahil olmak üzere ekonomiye yüzde 10 katkı sağladığını kaydeden Kazançoğlu, “Büyük ölçüde yerli sermayeye dayanan sektörümüz, yüzlerce meslek dalını ilgilendiren 23 bin parçanın üretim ve istihdam sürecini etkilemektedir” dedi.

  İstihdam da geriledi
  İnşaat faaliyetlerinin daha az olduğu yılın ilk yarısında istihdamda gerileme yaşandığına işaret eden Kazançoğlu, şu bilgileri verdi:
  “Mevsimsellik etkisiyle birlikte yılın ilk çeyrek döneminde inşaat sektöründe istihdamın 1.4 milyona, toplam istihdam içerisinde alınan payın ise yüzde 5.9’a gerilediği, istihdam seviyesinin geçen yılın ilk çeyreğindeki büyüklüğün altında olduğu, inşaat faaliyetlerindeki göreceli yavaşlamaya bağlı olarak istihdamın da gerilediği dikkat çekiyor.”

  Yüzde 20’lerden 2’ye
  İnşaat sektörünün 2010 yılında yüzde 20’ler düzeyinde büyürken 2011’de ortalama yüzde 10’lar düzeyine indiğini ve ilk çeyrekte büyüme oranlarının yüzde 2.8’i gösterdiğini belirten Kazançoğlu, yavaşlamada iç talebin de etkili olduğunu dile getirdi. Kazançoğlu, konut satışlarının büyüme hızı gibi sert düşmemekle birlikte 100 binlerden 95 binlere geldiğini aktardı.

  NE YAPILMALI
  Sektörün büyümesi için önerilerini de sıralayan Kazançoğlu, şunları söyledi: 
  * İnşaat sektörünü, önemli boyutta ve olumlu yönde etkileyecek olan kentsel dönüşümde aşama kaydedilmesi
  * Afet Yasası’nda henüz ön hazırlık safhasında olan çalışmaların tamamlanması
  * Yabancılara mülk satışı ile ilgili düzenlemelerde oturma izni, kredi kullanımı gibi tamamlayıcı unsurların olumlu yönde gelişmesi sağlanmalı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı