Ege Haberleri

  İnşaatta adalete tepki

  Hürriyet Haber
  06.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Barosu Başkanı Çetin Turan, bu ay ticaret, asliye hukuk ve sulh hukuk mahkemelerinin, inşaat halindeki yeni adliye rasayına taşınacak olmasına tepki gösterdi, ‘‘Tamamlanan iki blok, taşınacak olan mahkemelerin bugünkü alanından daha küçük. Ayrıca, binlerce insan inşaat sahasına mahkum edilecek’’ dedi.

  ADLİYE önünde yönetim kurulu üyeleriyle açıklama yapan Turan, bloklardan birinin zemin katında morg, üzerinin adli tıp bulunduğunu, diğer katların da savcılar ve idari görevler için yapıldığını söyledi. Yeni adliyenin kısa sürede tamamlanamayacağını belirten Turan, ‘‘Bitirilmesi için 25 trilyon lira gerekiyor. 2000 için düşünülen ve hálá onaylanmayan ödeneğin 3 trilyon lira. Böylelikle inşaatın 15 yıldan önce tamamlanamayacağı anlaşılır. Bu durumda en az 15 yıl daha Manda Çayı'nın yanında, tozun, pisliğin ve riskin içinde adalet dağıtılmaya çalışılacaktır’’ diye konuştu.

  TURAN, ‘‘Hukuk mahkemeleriyle bağlantılı icra müdürlüklerinin, icra tetkik mercii ve ceza mahkemelerinin Konak'ta kalması başlıbaşına bir sorundur. Yargılamayı daha da geciktirecektir. Avukatlarla yargıçlarımızın büyük bölümü, bölünmenin yanlış olduğu görüşündedir’’ dedi. Turan, sadece vergi ve idare mahkemelerinin taşınmasının daha mantıklı olacağını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı