Ege Haberleri

  İncir üreticisi sabırlı olsun

  Şükran ERTÜRK /GERMENCİK, (DHA)
  25.08.2009 - 21:39 | Son Güncelleme:

  TARİŞ İncir Birliği Başkanı Karazor, “Üreticilere çağrımız, imkanları varsa, incirlerini ucuza satmasınlar. Paniğe kapılmaya gerek yok” diye konuştu.

  TARİŞ İncir Birliği Başkanı Hüseyin Karazor, geçen yıl rekoltenin yüzde 10’una denk gelen miktarda 3750 bin ton incir aldıklarını, bu yıl da bu rakamın altına düşmeyeceklerini söyledi. İncir rekoltesinde artış, üründe kalite beklediklerini aktaran Karazor, “Geçen yıl TARİŞ, fiyat konusunda çok baskılara maruz kaldı. Normalde 3.50 olması gereken fiyatı biz 4.30 açıkladık. Para üreticinin cebine girdiği için üzgün değiliz. Ancak üreticinin sabırsızlığı bizi çok üzüyor” dedi.

  Tüccarı bırakıp geliyorlar

  Karazor şunları söyledi: “Alacakları konusunda TARİŞ’e gösterdikleri özeni biraz  da tüccara gösterseler iyi olur. Bu üreticilerimiz TARİŞ’e karşı daha sabırlı olsa.” Karazor, incir üreticisinin yıllardır ‘zarar’ ediyoruz dediğini, ancak  üretimden de bir türlü vazgeçmediğini anlatırken, “Zarar eden bir kişi yıllarca aynı işi yapmaz” dedi.

  Paniğe gerek yok

  Bu yıl rekoltenin yüksek olduğu söylenerek incir piyasasında fiyatların aşağıya çekilmeye çalışıldığını savunan Karazor, “Üreticilerimize çağrımız; imkanları varsa, yapabiliyorlarsa incirlerini ucuza satmasınlar. Paniğe kapılmaya gerek yok. Muhafıza edebiliyorlarsa incirlerini bozmadan bekletebiliyorlarsa bekletsinler.Gerek iç gerek dış piyasada, çikolata, ezme ve lokum olarak değerlendirilip tüketilir. Bu nedenle üretici inciri satarken zarar etmesin, düşük fiyatla satmasın, dikkatli olsun” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı