Ege Haberleri

  İnce bağırsakla kök hücre nakli

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de bugüne kadar yapılan 11 ince bağırsak naklinin 10’unun gerçekleştirildiği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, organ reddini önleyerek yaşamı uzatacak çalışmalar başlatıldı.

  Başhekim Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı’nın önderliğinde, Op. Dr. Cezmi Karaca ve Op. Dr. Selçuk Kılınç başkanlığındaki ekip,  tedavi amaçlı ilk denemeyi gerçekleştirdi. “Mezenkimal kök hücre” denilen yöntem 12 yaşındaki Gizem Kılıç’a uygulandı.
  Bağışıklık için
  Kaza sonucu ince bağırsağı iflas eden Gizem, Türkiye’de “İnce bağırsak nakli yapılan en küçük hasta” ve ayrıca “İnce bağırsakla birlikte dünyada kök hücre nakli yapılan ilk hasta” oldu. Böbrek, karaciğer nakillerinde ilaçlarla sağlanan bağışıklığın ince bağırsakta istenilen düzeyde olmadığını belirten, proje yürütücüsü Op. Dr. Selçuk Kılınç şunları söyledi: “Dünyadaki bilinen ilaçlar ve yöntemler kullanılmasına rağmen hastalarda istediğimiz sonuçları elde edemiyoruz. Nakil sonrasında doku reddinii sıkça görüyor ve sonunda hastaları kaybediyoruz. Dünyada da ince bağırsak nakli yapılıyor. Ama organların, takılan kişideki ömürleri böbrek, karaciğer gibi uzun süreli olmuyor. Çalışmalarımızı ilerlettik, kök hücrelerin bağışıklığı baskılayıcı etkilerinin olduğunu tespit ettik.
  Bakanlıktan izinli
  Sağlık Bakanlığı’na başvurarak ince bağırsak nakli yapacağımız hastalara aynı zamanda kök hücre nakli yapabilme izni aldık. Çeşitli nedenlerle ince bağırsakları alınmış, beslenmesi damardan sürdürülen ve mutlaka nakli gereken Gizem Kılıç ve Yaşar Tartık’ı (44) belirledik. Gizem’den kök hücreleri aldık ve üretilmesi için Trabzon’daki laboratuvara gönderdik. Kök hücrelerin üretilmesi 3-4 hafta süre alıyor. Gizem’in şansına, işlenmiş hücreleri en üst düzeye geldiğinde eş zamanlı kadavradan organ çıktı. Geçen cumartesi Denizli’den bağış organ çıkması üzerine Trabzon’la bağlantı kurduk. Biz organ alımından dönerken kök hücreler hastaneye ulaştı ve ince bağırsak nakliyle birlikte kök hücre naklini gerçekleştirdik.”

  Ameliyat eden ekip

  Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Cezmi Karaca, Op. Dr. Selçuk Kılınç, Op. Dr. Murat Doğan, Op. Dr. Eyüp Kebapçı, Op. Dr. Mustafa Ölmez, Op. Dr. Cem Tuğmen, Op. Dr. Cem Tuğmen, Op. Dr. Özgür Kırdök. Pediatrik gasteroenterologlar Uzm. Dr. Sezin Akman ve Maşallah Baran, organ nakil koordinatörleri Uzm. Dr. Fatih Akman ve hemşire İmren Özbek, hemşireler Özgül Saydam, Hatice Dokuyucu, Selçuk Özkan, Ecmel doğan, Özlem Torlak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı