Ege Haberleri

  ‘İmam öğretmen’e sendikadan tepki

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  26.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube Başkanı İsmail Akyol, itirazlarına karşın bazı okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmen ihtiyacının “imam”larla karşılandığını öne sürdü.
  Şube Sekreteri Fatma Sağlam ve Öğrenci Velileri Derneği Başkanı Orhan Yüce’nin de katıldığı basın toplantısında konuşan Akyol, Bornova Merkez Camii’nde görevli imam Coşkun Baba ile önlisans mezunu kadın din görevlisi Gülcan Özbey’in Seyit Şanlı Endüstri Meslek Lisesi’nde din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine girdiğini saptadıklarını söyledi.
  Formasyonları olmadığı gibi kadın din görevlisinin lisans mezunu bile olmadığını belirten İsmail Akyol, rahatsızlıklarını dile getirdikleri Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uygulamanın yasal olduğunu savunduklarını kaydetti. Akyol, sözlerini şöyle sürdürdü:
  Derhal sonlandırılsın
  “Felsefe grubu öğretmenleri de din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girebiliyor. Üstelik bu branşlarda öğretmen fazlalığımız var. Bu derslerin felsefe yerine imam ve müezzinlere verilmesi bakanlık açısından bir tercih meselesidir. Ayrıca müftülüklerle işbirliği içinde ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle öğrencilerin zorunlu olarak camilere götürülmesi, ‘Kutlu Doğum Haftası’nın okullarda resmi olarak kutlanması ve bu esnada öğrencilere Kuran dağıtılması, okullarda fiili olarak mescit açma çabaları AKP’nin laik ve bilimsel eğitimden ne anladığını göstermektedir. Bu uygulamalar bizim için kaygı verici bir boyuta ulaşmıştır. Laik ve bilimsel eğitim anlayışına aykırı olan bu durumun derhal sonlandırılması istiyoruz. İmam ve müezzinlerin ücretli öğretmen olarak görevlendirilmesi, zorunlu din dersi uygulamasına karşı çıkışın nedenlerini bir kez daha meşrulaştırmaktadır.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı