Ege Haberleri

  İmam hatip "Uygun bulunmadı"

  Nesrin COŞKUN / İZMİR (DHA)
  15.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gültepe’deki Mustafa Rahmi Balaban İlköğretim Okulu’nun imam hatip olmasına karar verildikten sonra gelişen tepkiler üzerine uzman ekip kararını verdi.


  İZMİR Gültepe’deki Mustafa Rahmi Balaban İlköğretim Okulu’nun imam hatip ortaokulu olmasına karar verildi, valilik oluruyla öğrenci kaydedildi. Ancak iddiaya göre 800’e yakın imza toplayan veliler, okullarının imam hatip ortaokulu yapılmasına tepki gösterdi, çocuklarını okutmak istemediklerini bildirdi.
  Tepkiler üzerine görevlendirilen müfettişler, okulun imam hatip ortaokuluna dönüştürülmesinin uygun bulunmadığını bildirince karar değiştirildi. Bir-iki gün öncesine kadar okula 35 civarında öğrencinin kayıt yaptırdığı belirtildi. Yemek ve servis vaadiyle kayıtların artmasının sağlandığı iddia edilirken, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı şunları söyledi:

  Uygun bulunmadı
  “İmam hatip ortaokulu yapılacak okulun bölgesinde tercih edecek öğrenci, sosyal doku olmadığı söylendi. O bölgeden öğrenciler için kayıt olmaz, okumaz dendi. Bunun üzerine müfettişler baktı, talep olmadığını belirleyip değiştirilmesinin uygun olduğunu bildirdi. Şimdi o semtte uygun okul belirliyoruz. Barbaros ilkokulu ve ortaokulunda fazladan bir blok olduğu, okulu etkilemeyeceği söylendi. O okulla ilgili Konak Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışma yapıyor.
  Yemek ve servis karşılanacak diye bir şey söz konusu değil. Bu sadece köylerde olup taşımalı sistemde geçerli. Çocuk taşımalı sistemde ister düz ortaokula, ister imam hatip ortaokuluna gidebilir, o zaman yemek ve servis karşılanıyor. Taşımalı sistemle ilgili çalışmalar ve ihale hazırlıkları da sürüyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı