Ege Haberleri

  İmalatçı KOBİ’ler desteği az buldu

  Burcu TANER, İZMİR (DHA)
  24.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KOSGEB’in açtığı kredilerin yetersiz olduğunu belirten EKOBİDER Başkanı Güventürk, büyük bölümünün vergi borçlarına kullanılacağını öne sürdü.

  KOSGEB’in 100 bin işletmeye 2.5 milyar TL’lik kredi desteği paketi, hizmet sektörünü de kapsaması nedeniyle esnaf, sanatkar ve küçük işletmecileri sevindirdi. Orta büyüklükteki sanayi ürünü imalatçıları ise 25 bin TL’lik üst limitli kredi desteğini az buldu.
  Esnafa katkı
  Ege Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (EGEKOBİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Güventürk, yeni paketin küçük esnafa katkı sağlaması ve hareketlilik yaratması bakımından avantajlı olduğuna değinerek, “Ancak sanayi işletmeleri için 25 bin TL gibi bir rakam çok küçük. Bu yeni dilim, küçük işletmeleri, esnafı, sanatkarı kapsayan bir miktar. Bunlar istifade edebilir. Sanayi imalatçısı firmaları kurtaracak olan en alt limit 100 bin TL’dir” dedi.
  Vergi borçları
   Güventürk, yeni düzenlemeyle verilen kredilerin, yatırımdan ziyade vergi borçlarına gidecek gibi göründüğünü öne sürerek, “Ama mevcut durumunu korumaya çalışan KOBİ’ler için bu tür destekler yine de umut ışığı oluyor” diye konuştu.

  BÜROKRASİ ENGELİ

  Daha önce verilen Cansuyu Kredisi’nden yararlanmak isteyen KOBİ’lerin, başvuru sırasındaki bürokratik işlemlerin fazlalığı yüzünden vazgeçtiğini anlatan Güventürk, “Sayı arttı ancak rakam azaldı. Dileğimiz kredi miktarının da artırılması. İşsizlik sorununun tek çözümü KOBİ’lere yapılacak destektir. Krediler, belli sayıda kişiyi istihdam etme şartıyla verilirse faydası da net bir şekilde görülür” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı