Ege Haberleri

  İlk iş, kana kana su içti

  Mustafa SUİÇMEZ/ ÇANAKKALE, (DHA)
  31.08.2015 - 18:14 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’de 19 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize bağlı yaşayan ve kadavradan yapılan ilk nakile vücudu uyum sağlamayan, pratisyen hekim 48 yaşındaki İlkay Kılıçlar’in imdadına, kendisinden 4 yaş küçük eczacı kardeşi Nilay Gökhan yetişti. Kardeşinin verdiği sol böbrek nakledilen Kılıçlar, yıllar sonra rahatça su içerken, "Onun hakkını bir ömür boyu ödeyemem" dedi.

  Pratisyen Hekim İlkay Kılıçlar, 1 Mayıs 1996 tarihinde İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde, sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. Ancak, doğum sırasında, belli bir tedavisi bulunmayan ’HELLP Sendorumu’ geçiren İlkay Kılıçlar’a böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 11 yıl boyunca böbrek yetmezliği rahatsızlığı yaşayan İlkay Kılıçlar’a İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 17 Eylül 2007 tarihinde kadavradan nakil yapıldı. Naklin ardından 4.5 ay gözetim altında tutulan Kılıçlar’ın vücudu nakledilen böbreği kabul etmedi.

  UMUDUNU KAYBETMEYE BAŞLADI

  Bunun üzerine tekrar diyalize bağlanarak yaşamını sürdüren Kılıçlar, bugüne kadar yeni bir nakil için uygun organ bulunamadı. Kılıçlar, 8 yıl boyunca bir yandan uygun böbrek ararken bir yandan da PRA (+) değerlerinin düşmesini bekledi.

  KARDEŞİ SOL BÖBREĞİNİ VERDİ

  İlk iş, kana kana su içti

  Bu sırada ise imdadına kız kardeşi Nilay Gökhan yetişti. Doktorlar Kılıçlar’ın PRA değerlerinin pozitif olmasının, nedeniyle ikinci bir naklin riskli olabileceği bildirdi. Ancak, eczacı olan Nilay Gökhan yine de böbreğini ablası İlkay Kılıçlar’a vermeyi kabul etti. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde 5 saat süren operasyonla Gökhan’ın alınan sol böbreği ablası İlkay Kılıçlar’a nakledildi. Kılıçlar, bir hafta hastanede kaldıktan sonra taburcu edildi. Vücudu kardeşinden nakledilen böbreği kabul eden Kılıçlar, yılar sonra rahatlıkla sıvı tüketmenin keyfini çıkarmaya başladı.

  "HAKKINI BİR ÖMÜR BOYU ÖDEYEMEM"

  İlk naklin ardından tüm risklerine rağmen kardeşinin kendisine böbreğinin tekini vermeyi kabul etitğini belirten İlkay Kılıçlar, sözlerine şöyle devam etti:

  "PRA değerlerim pozitif olduğu için sona ana kadar bu kararı düşündük. 8 yıl sonunda nakil bize son çözüm gibi geldi. Ve bu tür operasyonları gerçekleştiren Barış Bey ile tanıştık. Barış Bey, operasyonun tüm risklerini anlatıp, zor bir ameliyat olacağını söyledi. Buna rağmen bu zor kararı verdik. Ve, kız kardeşim bana ikinci kez yaşama şansını verdi. Hakkını bir ömür boyu ödeyemem. Su içmek inanılmaz güzel bir duyguymuş. 8 yıl sonra zorunlu olarak günde 2,5 litre su içiyorum. İnanılmaz duygular içindeyim. Meyveyi çok severdim. Şimdi, korkudan bir şey olur diyerek, yemiyorum. Hastalığım sırasında ’Dilediğimce çay içebilsem’ diyordum. Şimdi ise bir bardak çayı zor içiyorum. Hücrelerin öğrendiği şekilde beyinde bir şeyler öylece kalıyor. İnşallah ben de herkes gibi beslenmeye alışacağım."

  "YAŞADIĞIM BÜTÜN ACILARIN ÜSTÜNÜ ÖRTTÜ"

  Ablasına hayat veren Nilay Gökhan, "Ablamın hep sağlıklı olup, beraber eski günlerimizdeki gibi olmasını çok istiyordum. Çok şükür artık eskiye döndük. Tek böreğimle hiçbir sıkıntı olmadan eskisi gibi yaşayabiliyorum. Hiçbir sorunum yok. Çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Böbreğimizin uymuş olması hastanede yaşadığım bütün acıların üstünü örttü" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı