Ege Haberleri

  İlk elektrikli otobüs filosu kuruluyor

  İZMİR, (DHA)
  13.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım kurumlarından ESHOT, 12 Ağustos’ta 20 elektrikli otobüs için ihaleye çıkacak. Sistem verimli olursa, 2019 yılına kadar İzmir’deki elektrikli otobüs sayısı 400’e çıkarılacak. Bu sayede, yılda 16 milyon litre akaryakıt tasarrufu sağlanması, egzoz kaynaklı hava kirliliği ve motor gürültüsünün ciddi oranda azaltılması hedefleniyor.

  Son dönemde satın aldığı toplu ulaşım araçlarının tamamının çevre dostu ve ekonomik olmasına özen gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki çevreci ulaşım teknolojilerini güçlendirmek adına önemli bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kurumlardan ESHOT, ilk etapta filosuna dahil etmek istediği 20 adet elektrikli otobüs ve şarj ekipmanları için 12 Ağustos 2015 tarihinde ihaleye çıkacak. Deneme çalışmalarının verimli sonuçlanması durumunda, önümüzdeki 3 yıl içinde alımlar devam edecek ve 2019 yılına kadar İzmir’deki elektrikli otobüs sayısı 400’e yükselecek.

  16 MİLYON LİTRE YAKIT TASARRUFU

  İlk elektrikli otobüs filosu kuruluyor

  Elektrikli otobüs teknolojisinin kullanımı konusunda uzun süredir araştırma, inceleme ve deneme sürüşleri yapan ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, alım ile ilgili şartnamesini tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce alınacak elektrikli otobüslerle birlikte, yollardaki egzoz gazı kaynaklı hava kirliliği ile birlikte motor gürültüsü de kademeli olarak azalacak. Enerji maliyetleri yakıtla çalışan otobüslere göre çok daha düşük olacağından, ESHOT ciddi anlamda bir tasarruf da elde edecek. 400 araçlık filonun oluşturulması durumunda, ESHOT otobüslerinin kullandığı yıllık 48 milyon litre akaryakıtın 16 milyon litresi tasarruf edilmiş olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı