Ege Haberleri

  İkinci 500 büyük şireketten 10'u Denizli'den

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  18.07.2015 - 01:32 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ilk bin şirket araştırmasının ikinci bölümü olan "Türkiye'nin En Büyük İkinci 500 Şirketi" listesi açıklandı. Listede, geçen yıl 12 olan Denizlili firma sayısı 10'da kaldı. Denizli'den tekstil-konfeksiyon sektörü 5, kablo-bakır tel 4 ve inşaat sektöründen 1 firma listede kendine yer bulabildi.

  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Denizli'nin sektörel anlamda bir sürprizle karşılaşmadığını söyledi. Keçeci, "Tekstil-konfeksiyon sektörü ile kablo-bakır tel sektörleri, Denizli'nin sektörel çeşitliliği ile orantılı olarak listeden payını aldı. 2014 yılında ikinci 500 listesinin birincisi olan Gamateks Tekstil Ltd. Şti.'nin bu sene birinci 500 listesine terfi etmesi sonucu ikinci 500 listesinde yer alan firmalarımızın sayısında düşüş yaşandı. Bu açıdan bakılınca bunun Denizli için bir düşüş değil yükseliş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak diğer taraftan bu sene İkinci 500 listesine 95 yeni şirket girmiş olmasına rağmen bizim bu listelere girmiş yeni bir firmamız bulunmuyor. Listeye genel anlamda bakıldığında İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu'nun üretimden satışları, 2014 yılında geçen yıla oranla yüzde 12.9 artarken esas faaliyet karlarındaki artış yüzde 15 oranında gerçekleşmiş" dedi.

  Denizli'ye benzer yapıdaki illere bakıldığında ise, Gaziantep'in istikrarlı yükselişini sürdürdüğü Manisa'nın ise yeni yatırımlarla büyük şirket sayısını artırdığı görülüyor. Konya ve Kayseri'de ise İkinci 500 listesine giren şirket sayılarında Denizli'de olduğu gibi bir azalma olduğu gözlemleniyor.
  Türkiye'nin ikinci 500 büyük firması listesinde yer alan Denizli firmaları şunlar: Ozan Tekstil, Küçüker Tekstil, Modern Beton, Kaynak İplik, Shamrock Tekstil, Çarkıt Kablo, CMK Kablo, Özgüven Kablo, Erikoğlu Emaye ve Gökhan Tekstil.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı