Ege Haberleri

  İhracatçılar Manisa’da buluştu

  İZMİR (DHA)
  24.02.2016 - 13:40 | Son Güncelleme:

  Ege İhracatçı Birlikleri "Üye İlişkilerini Geliştirme Toplantıları"nın ikincisi çekirdeksiz kuru üzüm, zeytin, zeytinyağı, pamuk, tütün, sebze, meyve üretimi başta olmak üzere önemli bir tarım kenti, aynı zamanda Türkiye’nin sanayileşmede en öncü şehirleri arasında yer alan Manisa’da düzenledi.

  Anemon Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin 5 etapta 22’si yüzde 100 yabancı sermayeli, 12 tanesi yabancı ortaklı 175 firmaya ulaştığını kaydetti.

  İhracatçılar Manisa’da buluştu


  Manisa’nın İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nde en fazla ihracat yapan ikinci il olduğuna işaret eden Girit, "Manisa 2015 yılı sonu itibariyle 3 milyar 916 milyon dolar ihracat, 3 milyar 286 milyon dolar ithalat rakamıyla 7 milyar doları aşan dış ticaret hacmine sahip bir ilimiz. Manisa’nın gurur duyacağı bir diğer özelliği ise dış ticaret fazlası veren bir ilimiz. İhracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 119. Bu anlamda Türkiye’nin diğer illerine örnek bir şehir" diye konuştu.

  İhracatta hedeflere ulaşmak için ihracatçı firmalara devlet yardımlarından azami yararlanmaları tavsiyesinde bulunan Girit, Ege İhracatçı Birlikleri’nin bu süreçte ihracatçı firmalara gönüllü danışmanlık yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

  İhracatçılar Manisa’da buluştu


  Manisa’nın Türkiye’de çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin yüzde 90’ını yaptığını belirten Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap "İş dünyamız için zor geçeceği düşünülen 2016 yılında da, her zorluğa rağmen ihracatçılarımızın ihracat odaklı ekonomik büyüme ve cari açık sorunumuzun giderilmesi çabaları devam edecek. Ege Bölgesi’nin katkısı ise Türkiye ekonomisine her zaman yaptığı katkı gibi büyük ve lokomotif güç niteliğinde olacak. Ege Bölgesi’nin ihracatını arttırmak için marka, tasarım, ürün çeşitliliğine yatırım yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

  Toplantıda, Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Karaata, Manisalı ihracatçılara 2015 yılı değerlendirmesi, 2016 yılı öngörüleri ile ilgili bir sunum yaparken, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Coşkun, "Ege İhracatçı Birlikleri Neler Yapar" konulu bir sunum yaptı.   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı