Ege Haberleri

  İhracata kur baskısı

  Osman Nuri BOYACI, (DHA)
  16.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa’daki kriz nedeniyle beklediği Noel siparişlerini alamayan hazır giyimciler,pazarlar daralırken Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesinin ihracatçının elini daha da zorlaştırdığını söyledi.

  Karlılığından fedakarlık ederek düşük kura katlanan ihracatçı, Merkez Bankası’ndan faizleri düşürmesini istiyor. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, “İyi bir Türkiye ekonomisinin mutlak koşulu üretim ve ihracat iken, Merkez Bankası’ndan beklentimiz faizleri günün şartlarına uygun olacak şekilde aşağı çekmesi. Aksi takdirde, kur baskısı ve daralan talebin birleşmesiyle, işler içinden çıkılmaz hal alacak” dedi.
  DENİB Başkanı Kocasert, sonbahar aylarında Avrupa’dan Noel siparişlerinin geldiğini, ancak son birkaç yıldır Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle arzu ettikleri siparişleri alamadıklarını, bu yıl geçen yıllardaki ihracat rakamlarına ulaşabilmenin de soru işareti taşıdığını kaydetti. Kocasert, “Avrupa’da yaşanan gelişmelerin böyle bir seyir izleyeceği önceden belliydi. Beklentiler doğrultusunda, biz ihracatçılar da alternatif pazarlara ihracatımızı geliştirmenin yollarını aradık ve önemli ölçüde başarı elde ettik. Ana pazarımız Avrupa olmaya devam etmekle beraber, pazarlarımızı çeşitlendirmeyi sürdürdük. Bu gayretimiz sürerken Orta Doğu’nun bir türlü durulmayan gündemi, ihracatçı açısından daralan Avrupa Pazarı’nın üzerine tuz biber olmuş durumda. Daralan pazarlarda rekabet etmemiz her geçen gün daha da zorlaşıyor” diye konuştu.
  TL aşırı değerli
  Pazarlar daralırken Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesinin ihracatçının elini daha da zorlaştırdığını vurgulayan Kocasert, “Diğer ülkelere oranla yüksek olan faiz seviyelerinin baskısıyla kurlar, her geçen gün biraz daha geriye gidiyor. Bir taraftan rekabet, bir taraftan da kur baskısıyla ihracatı ayakta tutabilmek pek mümkün değil” dedi.

  KISKACA GİRDİK
  Bugün itibariyle sepet kur 2.00’ın altına gelmiş durumda. İhracatçının bu seviyelere karlılığından feragat ederek katlanabildiğini söyleyen Kocasert, “Ne var ki kurlar daha da aşağıya giderse ihracatçının rekabet adına yapabileceği bir şey kalmayacak. Endişemiz birkaç yıl öncesine kadar olduğu gibi yüksek faiz düşük kur kıskacında sıkışıp kalmak” dedi.

  FAİZ UYARISI
  İhracatçılar olarak Merkez Bankası’ndan faizlerin aşağı çekilmesini beklediklerini dile getiren Kocasert, “İyi bir Türkiye ekonomisinin mutlak koşulu üretim ve ihracatken, Merkez Bankası’ndan beklentimiz faizleri günün şartlarına uygun olacak şekilde aşağı çekmesi. Aksi takdirde, kur baskısının ve daralan talebin birleşmesiyle, ihracatçı açısından işler içinden çıkılmaz bir hal alacak” diyerek beklentilerini dile getirdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı