Ege Haberleri

  İhracat Oyunu ile e-ticaret eğitimi

  Burcu TANER, (DHA)
  12.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Egeli ihracatçı KOBİ’ler dünyaya açılmak için elektronik ortamda dış ticaret eğitimi alabilecek.

  KOBİ’lerin Uluslararası Ticaret Alanında Elektronik Ortamda Eğitim Projesi (Intels- TR) adlı Avrupa Birliği Projesi kapsamında, Egeli ihracatçılar dış pazarlara ticaretini artırmak için eğitim görecek. Proje ortaklarından Ege İhracatçı Birlikleri, projenin başarıya ulaşması ve yaygın bir şekilde değerlendirilmesi için “Elektronik Ortamda Dış Ticaret Eğitimi”ni başlattı. KOBİ’lerin kendilerini dış ticaret konusunda nasıl eğiteceğinin yollarının anlatıldığı seminerde, projede ortaya çıkarılan “e-öğrenme” materyalleri de tanıtıldı.

  Eğlenceli öğrenim

  Proje sayesinde internet ortamında dış ticaret yapmak isteyen KOBİ’lerin e-ticareti de e-öğrenme yöntemleriyle firmalarına uyarlamaları amaçlanıyor. Bu kapsamda firma temsilci ve çalışanları İngiltere’den transfer edilen ve Türkiye’ye uyarlanan uluslararası ticaret simülasyonu olan “İhracat Oyunu” ile acemiliği üzerinden atarken “Dış Ticaret Rehberi” adlı e-kitaptaki animasyonlu anlatımlarla kalın dış ticaret kitaplarının sıkıcılığından uzak olarak uluslararası e-ticareti eğlenceli bir biçimde öğrenecek.

  NASIL OYNANACAK

  Oyun, ihracat yapmak isteyen küçük ölçekli bir firmanın senaryosu üzerine kuruluyor. Oynayan kişi, sanal bir şirketin ihracat departmanında yeni bir pozisyona getiriliyor ve ürün seçiminden hedef ülkeye, rekabet baskılarından ürün kalitesi düzeyine ve reklam ile ürün konumlandırma stratejilerinin geliştirilmesine uzanan ihracat sürecinin tamamını oluşturmak ve yönetmekle görevlendiriliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı